nahoru
Premium Komentáře

Bytový cenový uragán: Stále více Čechů si může na vlastní bydlení nechat zajít chuť

Jiří Štefek 7. června 2021 • 06:30
Od návrhu projektu k předání klíčů nezřídka uplyne až osm let
Od návrhu projektu k předání klíčů nezřídka uplyne až osm let
• foto: 
Profimedia.cz

Ceny bytů v Česku šplhají do nebývalých výšin a růst nezabrzdila ani pandemie. Cesta k pořízení vlastního bydlení je tak pro našince nejdelší v celé Evropě. Podle ČNB jsou v některých lokalitách byty předraženy až o 25 procent, v celostátním průměru pak o 18 procent.

Za svižným růstem cen bytů stojí souběh řady okolností, které už jsou tuzemským evergreenem. Jednak to jsou nízké úroky, za něž banky poskytují na bydlení úvěry. Při samotném sjednávání hypotéky a posuzování finančního zdraví klienta bankovní domy rovněž od loňského léta uvolnily limity, jež analyzovaly dluhovou zátěž, kterou by dotyčnému žadateli hypotéka způsobila.

Malá nabídka

Druhým faktorem pro růst cen bytů byla a je jejich nedostatečná nabídka. Realizace bytového projektu od počátečního návrhu až po předání klíčů majitelům na mnoha místech trvá i šest až osm let. V takových kulisách pak mohou developeři i realitky bez uzardění a nejmenších skrupulí sešlápnout cenový pedál až k zemi. Moc dobře vědí, že se dříve nebo o chlup později vždy najde někdo, kdo nabízený byt koupí. A tohle není jen doménou metropole. Například v podhůří Krkonoš jako houby po dešti rostou bytové projekty, které svými cenami za Prahou příliš nezaostávají.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější