nahoru

Karel Steigerwald: Dva vykutálenci. Prezident rezident a udavač, který udává své udavače

Karel Steigerwald 2. května 2021 • 15:00
Ilustrační kresba
Ilustrační kresba
• foto: 
Marek Douša

Kdo čekal projev státníka, nedočkal se. Zeman sbíral podklady týden, ale co řekl, mohl říct už před týdnem. Mohl to říct i před měsícem nebo rokem. Mohl to říct o čemkoliv, nejen o ruských agentech. Promluvil, jako by sám byl jedním z nich.

Otevřel nový terén pro šíření dezinformací. Navrhl dvoukolejnou vyšetřovací platformu, jež povede vyšetřování dvěma různými směry. On to pak zhodnotí. Vyzval k tomu státní zastupitelství a policii. Je u nás i v Rusku dost činitelů, kteří vyzvání prezidenta dobře čtou. Zpravodajské služby ani nezmínil. Vyšetřování špionážních či teroristických činů není ale nějaká výběrová soutěž, kde ti vybraní soutěží o to, kdo se dřív a lépe trefí do černého, jak si přeje pán. Dosavadní výsledky vyšetřování četli prověření činitelé všech politických směrů. Nikdo je nezpochybnil. Až teď prezident.

Namočený s Rusy

Počkal týden, aby své nic nafoukl. Dal šanci Rusům a sebe zas uviděl jako boha nad vodami hloupých dnů. Babiše oklikou obvinil, že vyhostil ruské agenty bez důkazů. Že by Babiš do tak riskantní lži šel? A že by se k němu přidala i opozice? Shrnuto: prezident se zahalil do objektivního právního kabátu, aby skryl, jak moc se s Rusy sám namočil. Doporučil výbuch vyšetřovat jako ruský a jako neznámý, aby mu zajistil nekonečnost v absolutní nule, padni komu padni. Není to poprvé, kdy se u nás takto kauza zamrazí, že už nikdy nerozmrzne, ale je to poprvé, kdy jde o kauzu planetární. Hodí přítele Babiše pod sekyru jako štváče, který rozbil družbu s Rusy? To necítí, že po nás Rusové jdou? Přeje si to? A všiml si Babiš, že v případě vítězství „české stopy“ bude pachatelem?

Špitání o Babišovi

Pachatelem už je nyní. Ve věci svých podvodů tvrdí, že udavači z řad pirátů řídí Evropskou unii, která pak o něm lže. Pirátům přisuzuje nesmyslný vliv a sobě mydlí pojízdné schody bruselských paláců. Pojede po nich už jen dolů. Budou si o něm špitat: To je ten premiér, který EU obvinil, že ji ovládají udavači? Nebyl sám udavačem? A co ta ČR? To je takový stát?

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější