nahoru

Pětkrát efektivnější očkování? Při miliónech dávek lze s aplikací uspořit hodně času

Tereza Koudelová 23. dubna 2021 • 18:30
V Národním očkovacím centru v hale O2 Universum proběhla  9. dubna 2021 generální zkouška proticovidového očkování
V Národním očkovacím centru v hale O2 Universum proběhla 9. dubna 2021 generální zkouška proticovidového očkování
• foto: 
Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Největší slabinou očkovacího systému je administrativa, říká lékař Daniel Černý z iniciativy Lékaři pomáhají Česku. Iniciativa přichází s aplikací, která může očkovací kapacity zvýšit až pětkrát. Řešila už kupříkladu bezpečné návštěvy ambulantních lékařů s použitím antigenních testů či očkovací kampaň.

Iniciativa Lékaři pomáhají Česku byla oficiálně založena na přelomu září a října, neoficiálně funguje již od loňského jara. Spolupracuje s Integrovaným centrálním řídícím týmem a ministerstvy. Zasadila se už o používání antigenních testů v ordinacích lékařů nebo o bezplatné využívání prostor O2 Universa jako největšího velkokapacitního očkovacího místa v republice. Poté se začali věnovat zefektivnění očkování. „Nejužší hrdlo, které u očkování existuje, je administrativa. Rezervační systém nasbírá data, ale jsou v nich chyby a s těmi chybami je pošle. Vám pak přijde pacient na očkování, vy ho musíte vyzpovídat, chyby opravit, vyplnit s ním anamnestický dotazník, naočkovat ho a poté poslat všechny údaje na statistický server ISIN do ÚZIS (Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR). Když to spočítáte, tak vám to na dvě aplikace vakcíny dá okolo dvaceti minut,“ vysvětluje Černý.

Bez chybných dat

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější