nahoru

Bohumil Pečinka: Hygienik jako nový James Bond

Bohumil Pečinka26. února 2021 • 18:00
Jednání Poslanecké sněmovny o prodloužení nouzového stavu
Jednání Poslanecké sněmovny o prodloužení nouzového stavu
• foto: 
ČTK / Krumphanzl Michal

Často je citován výrok britského politika Cromwella, že když zasedá parlament, nemůže si nikdo být jistý majetkem a životem. Na naše poměry by se to dalo parafrázovat takto: když zasedá vláda bez kontroly Parlamentu, je možné úplně všechno.

Minulý týden vláda vyjednala s opozicí kompromis pandemického zákona, který je důležitý pro mimořádné situace. Do té doby používaný nouzový stav byl typickým příkladem střelby z děla na komára. Jinak řečeno, velké omezování svobod, aniž tomu odpovídala situace. Leckteří dohodě vlády s opozicí tleskali, což je z principu špatně.

Vládoopozice

Politickou podstatou dnešní situace je, že Babišova vláda ztratila většinu ve sněmovně, takže nemůže dál vládnout. Měla by proto vyzvat do vlády jiné strany a komunisty nahradit. Když ne, musí odstoupit. Andrej Babiš se však tváří, že mu to nevadí, a tu se domluví s opozicí, tu s komunisty nebo s Okamurou. Je to špatný přístup, protože se smazává rozdíl mezi vládou a opozicí, což má praktické důsledky.

Obecně: úkolem vlády je vládnout a opozice ji má kontrolovat a připravovat se na dobu, kdy bude sama u moci. V současné situaci se začíná rozmazávat, kdo řídí stát a schvaluje protiepidemická opatření. Takže ČSSD na svém Facebooku napaluje opozici, že chce rozvolňovat a bude mít na svědomí mrtvé. A pro změnu premiér Babiš veřejně kritizuje politiky ČSSD, že špatně provedli výběrové řízení na respirátory. Jako by tu nebyla vláda, jež má odpovědnost za řízení státu, a opozice, která má jiný druh odpovědnosti za jejich kontrolu. To není rétorické cvičení, naznačuje série zákonů, jež na nás čeká ve sněmovně.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku

 

Nejčtenější