nahoru

Rozpočet vykoupený vlastní důstojností. Komunisté pokořili vládu v den výročí úmrtí Václava Havla

Jiří Štefek 18. prosince 2020 • 14:00
Rozpočet vykoupený vlastní důstojností. Komunisté pokořili vládu v den výročí úmrtí Václava Havla
foto: ČTK / Šimánek Vít

Česká republika má schválený státní rozpočet na příští rok. Pro jeho přijetí nakonec s ANO a ČSSD hlasovali i komunisté. Vládní strany jim však za to musely potupně zaplatit tím, že škrtly v resortu ministerstva obrany výdaje za deset miliard korun a odsouhlasily jejich převod do rozpočtové rezervy.

Andrej Babiš i Jan Hamáček opět pohodili svoji důstojnost (pokolikáté už?) jako špinavý hadr a svým partnerům v Evropské unii ukázali, jak moc je jejich vláda životně závislá na hlasech komunistů. Ti dali vládě pocítit svoji sílu právě v den, kdy si Česká republika připomíná 9. výročí úmrtí Václava Havla. Jak symbolické…

Schválený rozpočet počítá se schodkem 320 miliard korun. Toto číslo však není v tuto chvíli nijak podstatné. Mnohem důležitější je fakt, že obrysy rozpočtu jsou postaveny zcela na vodě a vůbec nebudou odpovídat realitě. Jednak ve schodku vůbec není zahrnut výpadek příjmů způsobený zrušením superhrubé mzdy, ale i dopady nastupující nové vlny koronaviru, která si vyžádá nové rozpočtové subvence postiženým odvětvím. Podtrženo sečteno, nový rozpočet ještě nevstoupil v platnost a už nyní je jasné, že je to bezcenný cár papíru.

Alternativou k neschválení zákona by bylo rozpočtové provizorium. To je sice nepříjemná komplikace, ale dala by se po určitou dobu zvládnout. Přepracovaný a nově přijatý rozpočet by byl mnohem více podobný realitě. Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová se však jeho možnou přípravou ani nechtěli obtěžovat a tak situaci vyhrotili do krajnosti „buď a nebo“. Místo toho se trumfovali v očerňování těch, kteří pro takový paskvil nechtěli hlasovat.

Schválený rozpočet je i další ránou pěstí do obličeje ČSSD. Ještě před pár dny tato strana prohlašovala, že je pro ni sebrání peněz z resortu obrany nepřekročitelná mez. A opět když došlo na lámání chleba, oranžoví sklopili hlavu. Potvrdili tak roli fackovacího panáka či rohožky. Svými zásadovými proklamacemi, které pak co nevidět vždy opustí, už jsou všem pro smích. U strany, která se bude příští rok na podzim třást, aby vůbec zůstala ve sněmovně, by člověk čekal chování zcela opačné.

Komunisté si užívají svého dalšího vítězství. A nic na něm nemění skutečnost, že vláda během příštího roku může prakticky kdykoliv oněch deset miliard z rozpočtové rezervy přesunout zpět do výdajů ministerstva obrany. Je to především symbolické gesto demonstrace jejich moci. Ukázali, že jsou pro Babiše nepostradatelní. A to je pro českého premiéra i Českou republiku ta nejhorší možná vizitka.

Diskuse ke článku