Radek Ondráček a Miroslava Němcová v nedělních Otázkách Václava Moravce

Radek Ondráček a Miroslava Němcová v nedělních Otázkách Václava Moravce Zdroj: Repro ČT

Ministr zdravotnictví Jan Blatný diskutuje v Poslanecké sněmovně s jejím předsedou Radkem Vondráčkem (ANO) a místopředsedou Vojtěchem Filipem (KSČM) (19. 11. 2020)
Prezidenta Miloše Zemana vyprovází ochranka a předseda Sněmovny Radek Vondráček ze Sněmovny (11.11.2020)
Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček za ANO
Debata o očkování proti covid-19 ve Sněmovně: Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO)
Tiskovka po jednání vlády: Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a ministryně Jana Maláčová (ČSSD)
12
Fotogalerie

Nepleťte do toho politiku… Nesmysl! Koronavirus ani restrikce nejsou jen věcí odborníků

Když vypukne hospodářská krize, přehodí se rozhodování na ekonomické analytiky. Pokud bude ohrožena bezpečnost země, předá se žezlo generálům. A během nějaké kalamity v kulturní sféře přijdou ke slovu…dejme tomu zpěváci.

Jistě, tyto příklady můžou po právu znít absurdně. Jenže vyjádření některých vládních politiků – a nejen jich – o tom, že hlavní slovo při rozhodování o postupu proti koronavirové krizi mají mít odborníci, k těmto absurdním paralelám vybízejí. Není to přitom ničím jiným než zbavováním se politické zodpovědnosti.

Jeden příklad za všechny: „Neměli bychom do toho plést politiku, je to věc odborníků a nás,“ nechal se v nedělních Otázkách Václava Moravce slyšet sněmovní šéf za ANO Radek Vondráček. To, když mluvil o tom, zda by u všech stupňů systému PES měl – či neměl – platit nouzový stav.

Myslel to jistě dobře a upřímně. A naznačené výhrady neznamenají, že by se politici neměli názory expertů řídit – zvlášť během koronavirové krize. Rozhodovat ale musejí výhradně politici, a to i ohledně restrikcí. Mimo jiné i proto, že nestačí jen názory epidemiologů. Má to i ekonomické, sociální a další rozměry…

Kritika přílišné politizace ale zaznívá i z opozice, byť z jiných důvodů. „Z mého pohledu je to skutečně chaotický systém. Tím, že se mění. Tím, že do něj vstupuje politická rovina,“ prohlásila v nedělní debatě na ČT další z diskutujících, nově senátorka Miroslava Němcová (ODS). Narážela tím na to, jak premiér Babiš s oblibou ruší či mění rozhodnutí svých ministrů: „Dělá ze sebe alibistu, který nezodpovídá za ten stav jako předseda vlády.“ 

Někdy se za epidemiologické odborníky vyplatí schovávat, zvlášť když se situace zhoršuje. A naopak. Současná vládní garnitura nejednou ukázala, že umí obojí. Jako například ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček, když v neděli v twitterovém videu apeloval na majitele, provozovatele i návštěvníky restaurací: „Je to pár dní, co se nám podařilo opětovně otevřít i tyto provozovny…“ Přitom správně mělo být řečeno „co jsme je přestali držet zavřené“. Protože otevřít se je podařilo jejich často zoufalým provozovatelům, a to ani ne všem.

Pak je tu další rozměr sporu o „politizaci“ korinaviru. Nakolik má v prosazování nepříjemných restrikcí panovat jednota, a to i mezi vládou a opozicí. „To, co je nazýváno zmatky a nelogičností, je způsobeno také tím, že každý má trochu svůj pohled na věc, každý má svůj názor. A v tom veřejném prostoru to zaznívá,“ posteskl si dále Radek Vondráček. Ano, různí lidé mají různé názory. A někteří je dokonce i nahlas říkají...

Třeba co se nouzového stavu týká. Že si kabinet jeho prodlužováním jen ulehčuje život, jak tvrdí opozice? Ale kdeže, jak ujistil šéf Sněmovny: „Jak to může té vládě nahrávat? Nijak. Tady neexistuje člověk, který by měl radost. To jsme my Češi proti pandemii. Takže to nahrává maximálně tomu viru.“ Takže už je to jasné…

A abychom viru nenahrávali ještě víc, nebudeme nic politizovat ani se dohadovat. Navíc, když jsou Vánoce na dohled. „Už Masaryk říkal, že povinností politiků je harmonizovat celek. Bez ohledu na svoji politickou příslušnost,“ zaapeloval si Radek Vondráček v nedělní debatě na ČT, když komentoval hlasování o daňových změnách napříč vládou a opozicí. A dodal: „Měli bychom být státníci a až potom politici.“ Tak a teď už bude opravdu líp…