nahoru

Většina Čechů dle Klause vítá migranty a přeje si euro. Johnson a Orbán jsou taky rouškaři

Oliver Adámek 16. listopadu 2020 • 16:00
Většina Čechů dle Klause vítá migranty a přeje si euro. Johnson a Orbán jsou taky rouškaři
foto: Blesk:David Malik - CNCenter A.S.

Bývalý prezident Klaus po delší době přišel s výraznou sociologickou analýzou, něčím, čemu ve své terminologii říká „silný názor.“ Po socio-ekonomicko-kulturní charakteristice kuřecího steaku a balené vody došlo na vymezení významu roušek. Nová teorie znamená přelom – dle ní si většina Čechů přeje přijetí eura a vítání migrantů, dosud ze všech možných analýz vyplýval opak.

Tu citaci asi nešlo přehlédnout: „Rouškaři jsou samozřejmě lidi, kteří jsou vítači migrantů, rouškaři jsou lidi, kteří si přejí posilu Evropské unie a rychlé přijetí eura, já bych viděl řadu takových doplňujících charakteristik,“ řekl Klaus v rozhovoru pro ČTK. Podle něj by k takovému výsledku došel někdo, kdo by o rouškařství udělal „seriózní, kvantitativní, empirickou analýzu.“

Sociologové se do takové analýzy snad co nejdřív pustí, ideálně se zahrnutím i těch dalších vlastností, jež bývalý prezident zatím nezmínil. Průlomové jsou ale i ty, které už Klaus přednesl. Znamenaly by totiž, že přijetí eura a posílení evropské integrace má v Česku nevídaně vysokou podporu.

80 % „vítačů“?

Podle výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění podporuje nařízené nošení roušek 80 % obyvatel – menší část z nich podporuje tuto povinnost v celém Česku, větší část jen ve vybraných oblastech a jen v některých prostorech. Povinné nošení roušek v celé ČR pak častěji podporují senioři než zbytek populace.

Přitom přijetí eura ve většině průzkumů z minulých let drtivá většina Čechů nepodporovala, stejně tak přijímání migrantů nebo intenzivnější evropskou integraci. Co způsobilo tak radikální obrat, jaký Klaus nastiňuje? A týkají se tyto „doplňující charakteristiky“ i chirurgů a dalších profesí, které roušky používaly už před pandemií? Každopádně ať už covid zorganizoval Bill Gates, židoještěři nebo Kalousek, musí být s dosavadním vývojem pandemie spokojeni.

Johnson a Orbán pro migranty?

Klausovy charakteristiky jsou natolik univerzální a přesvědčivé, že se dají jistě aplikovat i na nám blízké země ve střední Evropě. Že se mezi rouškaře řadí slovenská prezidentka Čaputová i premiér Matovič, asi ještě tolik nepřekvapí. Možná o něco překvapivější je to u rakouského kancléře Kurze, dříve taky proti-imigračně laděného.

Mezinárodnímu rouškovému hnutí se ale podařilo získat dokonce i maďarského premiéra Orbána. Ten dokonce roušky považuje za nejdůležitější část boje s epidemií a propaguje je. V souladu s novou Klausovou sociologickou teorií by tedy šlo v blízké době čekat rozebrání plotu na maďarsko-srbské hranici a zřízení nových uprchlických táborů v oblasti Békescsaby a Nyíregyházy.

Překvapivé je prosazování roušek i od premiéra Británie Borise Johnsona. Pokud si i Johnson přeje, Klausovými slovy, posilu Evropské unie, nebude to mít po vystoupení své země z EU s tímto cílem zrovna jednoduché. A že se zrovna jeden ze strůjců brexitu stal rouškařem, to je nejspíš drobná nevýhra pro Institut Václava Klause.

Čím vším ještě jsou rouškaři? Jezdí na kole? Pijí espresso nebo filtr? Čtou Reflex? Klaus se prý chystá vydat knihu Karanténa 2. Doufáme, že seriózní, kvantitativní, empirická analýza rouškařství bude zahrnuta!

Diskuse ke článku