nahoru

Babišova vláda podruhé uspala Česko. Udělala dobře a je třeba jí v boji s virem pomoci

Oldřich Tichý 21. října 2020 • 14:40
Babišova vláda podruhé uspala Česko. Udělala dobře a je třeba jí v boji s virem pomoci
foto: ČTK / Šimánek Vít

Vláda dramaticky omezila život v Česku, aby odvrátila hrozící katastrofu. Bez ohledu na cokoliv jde o správný a jediný možný krok. Fatální průšvih vznášející se nad našimi hlavami je tak velký, že bychom všichni měli udělat maximum pro jeho odvrácení. To, že jsou stále u moci politici, kteří nás do současné situace dostali, a že se nám z nich dělá na zvracení, teď není podstatné. Nikdo si nezaslouží umřít proto, že se někomu nechce respektovat Babiše, Prymulu nebo Hamáčka.

Není důležité, jestli nejnovější soubor vládních kroků budeme nazývat lockdownem, nebo nějak úplně jinak. Stejně tak teď není nejdůležitější pohádat se, kdo má na situaci jaký podíl viny. Na to na všechno bude ještě času dost.

Důležité je, že jen od začátku října umřelo kvůli koronaviru skoro 1 000 lidí a bezmála 4 500 jich teď leží v nemocnicích. Tempo úmrtí i hospitalizací se navíc neustále prudce zvyšuje  - tihle mrtví a nemocní jsou z doby, kdy bylo denně 5 tisíc nových případů; včera jich bylo už skoro 12 tisíc! Bez razantního zásahu by nejpozději 11. listopadu nemocnice přestaly stačit a systém by se zhroutil. Nebylo by kam dávat nemocné s koronavirem, ale ani jiné pacienty vyžadující akutní péči. Existuje-li možnost, jak tomu zabránit, je povinností každé vlády to udělat. Bez diskuse.

Mělo se to udělat dřív? Proč se tehdy neudělalo to a jindy zase ono? Kdo víc tlačil před prázdninami na zrušení všech opatření? Jaká má být v takové situaci role opozice? To všechno jsou otázky, které jdou teď stranou.

Uvědomil si to i premiér Andrej Babiš (nebo jeho poradci). Když vláda oznamovala faktické opakování jarního vypnutí společnosti, byl tento jindy uštěkaný a agresivní politik nezvykle zakřiknutý a pokorný. Zcela výjimečně neobviňoval všechny okolo, opakovaně se dokonce omluvil za případné chyby vlastní vlády. Že to asi nebylo upřímné? Buďme spravedliví – kdo z politiků před kamerou upřímný je?

„Omlouvám se, že jsem v minulosti tuto možnost vyloučil, protože jsem si neuměl představit, že se to může stát.“
„Musíme v první řadě ochránit životy našich občanů.“
„Že jsme udělali chyby? Asi ano. Já se za to můžu všem omluvit.“
Tahle slova Babiš dříve nepoužíval, leckdo dokonce pochyboval, že je zná. Je dobře, že si na ně vzpomněl – nebo mu je někdo připomněl a poradil – alespoň teď.

Můžeme totiž neustále dokola opakovat, že Babiš byl od začátku u všech chybných rozhodnutí, že řadu z nich má téměř jistě sám osobně na svědomí, že mu bylo přednější osobní PR a výsledky voleb před ochranou veřejného zdraví, že se mu nedá věřit. Ale nakonec stejně skončíme u jedné z jeho dnešních vět: „Teď jsme ve fázi, kdy to naše vláda musí zvládnout. A žádná vláda na světě to nezvládne bez podpory občanů, aniž by dodržovali opatření.“

Jinou možnost (ani jinou vládu) bohužel skutečně nemáme. Takže si držme palce, ať to zvládneme s tou Babišovou.

Diskuse ke článku