nahoru

Bohumil Pečinka: Partnerství Andreje Babiše a státních zástupců

Bohumil Pečinka 17. července 2020 • 06:00
Andrej Babiš - ilustrační snímek
Andrej Babiš - ilustrační snímek
• foto: 
Jakub Poláček / CNC / Profimedia

Uplynulý týden došlo na nejvyšší úrovni k sérii podivných parlamentních a právních rozhodnutí. Naznačila, že je něco vadného na vztazích politické moci a státních zástupců.

Špičky státního zastupitelství a Babišovy vlády jsou už léta do sebe zaklesnuty ve věci vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. V jistém smyslu jsou to spojené nádoby. Státní zástupci udržují přepáleným vyšetřováním Andreje Babiše v napětí. Ten je naopak drží v šachu tím, že se chystá i nechystá předložit zákon o státním zastupitelství, jenž by mj. určil dobu trvání jejich mandátu, která je dnes pro špičky státního zastupitelství neomezená.

Mocenské hry

Jsou to cynické mocenské hry, kdy premiér státu je rukojmím hlavních žalobců a jako výměnný obchod brzdí projednání zákona o státním zastupitelství. Politologie v souvislosti s těmito postupy mluví o vyděračském potenciálu. V tomto duchu je třeba číst řadu rozhodnutí minulého týdne.

V Parlamentu ještě před pár dny ležela novela trestního řádu, která mj. řešila nasazování odposlechů. V Česku je tento instrument oblíbeným čtivem, jímž si většinou policisté a žalobci vyřizují účty se svými „objekty“, které se nepodařilo odsoudit tak, jak si představovali. A proto šup s odposlechy do médií, aby alespoň „lidové spravedlnosti“ bylo učiněno zadost.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku

 

Nejčtenější