nahoru

Čelní střet dvou světů: Polsko čeká napínavé finále prezidentských voleb

Petr Sokol 30. června 2020 • 20:30
Čelní střet dvou světů: Polsko čeká napínavé finále prezidentských voleb
foto: Profimedia.cz

Polsko má za sebou první kolo prezidentských voleb. Jednalo se o vůbec první volební test v zavedené evropské demokracii, která prošla koronavirem.

Právě kvůli celonárodní karanténě se letošní prezidentské volby vyznačovaly naprosto neobvyklým průběhem, i když se po sečtení výsledků z prvního kola zdá, že všechny překvapivé peripetie stejně vyvrcholí klasickou koncovkou – opět se čelně střetnou zástupci obou velkých politických táborů, do nichž je Polsko posledních patnáct let ostře rozděleno.

Konzervativní převaha

Funkci prezidenta obhajuje zástupce národně konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Andrzej Duda, který jako relativně málo známý europoslanec před pěti lety překvapivě „vystěhoval“ z prezidentského paláce obhajujícího liberálního prezidenta Komorowského. Dudovi konzervativci ovšem v mezičase dvakrát vyhráli parlamentní volby způsobem, jenž jim umožňuje vládnout bez povolební koalice. Duda proto do voleb vstupoval jako favorit.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější