nahoru
Premium Komentáře

500 miliard schodku: Jak vznikl nesoulad mezi nízkou pomocí ekonomice a vysokým zadlužením

Lukáš Kovanda 10. června 2020 • 12:00
Dosavadní reálnou pomoc lze vyčíslit spíše jen v desítkách miliard korun.
Dosavadní reálnou pomoc lze vyčíslit spíše jen v desítkách miliard korun.
• foto: 
Tomáš Krist / Mafra / Profimedia

Schodek státního rozpočtu letos může být až 500 miliard. Už to připouští i sama ministryně financí. Není to zase tak překvapivé, byť na první pohled číslo vypadá děsivě.

Překvapivé je snad jen to, že s ním ministryně přichází už teď, před létem. I když je vlastně otázka, zda by oznámení takové cifry až po prázdninách něco vyřešilo, vždyť půjde o předvolebně citlivé období. A Češi obecně jsou na růst zadlužení obzvláště citliví i v mezinárodním kontextu, dokonce i v porovnání s Němci. Jedna generace Němců přenáší na další strach z hyperinflace výmarské republiky, Češi podobně „dědí“ hrůzu z opakování měnové reformy roku 1953. A míní, že s růstem veřejného zadlužení riziko roste. Vždyť to byly z velké části právě a jen dluhy vzniklé znárodněním a kolektivizací, jež komunisty kdysi přiměly korunu „reformovat“.

Nebyli jsme připraveni

Už řadu týdnů bylo alespoň v informovaných kruzích veřejným tajemstvím to, že dosud oficiálně plánovaný schodek 300 miliard korun je prakticky nedosažitelný. Vláda však ctí „salámovou metodu“ a postupně svůj odhad letošního deficitu zvyšuje tak, aby příliš nenahrávala na smeč opozici, která může vysokého schodku využít ke kritice vládního hospodaření.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější