nahoru

Živnostníci v ohrožení: Příběhy podnikatelů, které systém odmítl brát na vědomí

Jiří Sezemský 9. května 2020 • 09:25
Ilustrační kresba
Ilustrační kresba
• foto: 
Marek Douša

Vláda Andreje Babiše dokázala v březnu prudce dupnout na brzdu a utlumit život v celé zemi. To byl ten snadnější krok. Odblokování umrtvené ekonomiky, kdy stát znemožnil stovkám tisíců firem a živnostníků pracovat, je mnohem složitější úkol. Svědčí o tom konkrétní příběhy, které Reflex shromáždil.

Ivana Jurášová provozuje cestovní agenturu ve Velkých Bílovicích na jižní Moravě. Používá formu společnosti s ručením omezením, kde je jednatelkou a z hlediska pracovního poměru zaměstnancem a současně zaměstnavatelem. Žádné další zaměstnance nemá. Jedná se o běžnou praxi, kdy si majitel „eseróčka“ vyplácí mzdu prostřednictvím pracovní smlouvy.

Velké zpoždění

Jenže se ukázalo, že stát na tento typ podnikání příliš nemyslel. Vláda nakonec s velkým zpožděním rozhodla o „nouzové“ dávce ve výši 500 korun denně i pro malé s. r. o. podobně jako u živnostníků, když původně propadla sítem státní pomoci. Bude vyplácena do 8. června, avšak nepokryje ani životní náklady.

Podnikatelka zjistila, že nedosáhne ani na program ANTIVIRUS, určený k částečné náhradě mezd zaměstnanců, kteří nemohou pracovat. Podala si žádost o jeho čerpání na úřad práce, ale bylo jí sděleno, že stát tyto pracovní smlouvy neuznává. Důvod je nejasný, protože je nikdo předtím nezpochybnil a neodporují platné legislativě.

Úřední svévoli kritizuje i šéf Podnikatelských odborů Radomil Bábek. „Faktem je, že stát tímto způsobem o nic nepřichází, protože jednatel-zaměstnanec odvádí státu všechny povinné odvody a platí daň z příjmu,“ kroutí ­hlavou.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější