nahoru

Kapří jazýčky: knížecí pochoutka, kterou si můžete dopřát i dnes

mba 29. září 2019 • 00:00
Kapří jazýčky: knížecí pochoutka, kterou si můžete dopřát i dnes
foto: Shutterstock

Dobové recepty z historických kuchařských knih nás leckdy mohou překvapit. Například schwarzenberský osobní kuchař Franz G. Zenker ve svých kuchařkách určených pro aristokratické vrstvy popisoval ty nejnákladnější a nejnáročnější recepty. Popisuje zde úpravy bažantích mozečků, zaječích ledvinek a dalších nestandardních věcí. Mezi oblíbené pochoutky té doby patřily i kapří jazyky.

Málokdo tuší, že kapři mají jazyk. A že se dá vůbec konzumovat. Rybí jazyk se nachází na spodině dutiny ústní a u kostnatých ryb je vyvinut jen slabě. Je velice malý, bez svalů, takže není schopen samostatného pohybu a chybí mu i chuťové buňky. Přesto se na přelomu 18. a 19. považoval za jednu z největších delikates. Víte, jak takový jazyk připravit?

Podívejte se na video:

Výprava do kuchyní našich prababiček

Roman Vaněk je sběratelem historických kuchařek a jídelních lístků a vždy ho zajímalo, jak chutná jídlo uvařené podle 300 let staré receptury. Aby mohl své kuchyňské pokusy realizovat, povolá vyhlášené šéfkuchaře, o pomoc požádá nejpovolanějšího z povolaných – Docenta Jídlo alias Doc. Martina France z Akademie věd, který je expertem na dějiny stravování.

Další díly Zmlsaných dějin můžete zhlédnout zde.

Co budete potřebovat na matelote s kapřími jazyky?

6× kapří jazyk

voda

sůl

cibule, mrkev, celer, petržel

anglická slanina

máslo

česnek

bobkový list, tymián, černý pepř, hřebíček

2× lahve červeného vína

4× lžíce jus lié

hladká mouka

1× úhoř

sádlo

cibulky

hlavičky žampionů

mlíčí z kapra

artyčoky

citronová šťáva

1× lahev bílého vína

6× rak

petržel


mbaPrezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.