nahoru

Oldřich Nový by oslavil 120. narozeniny. Představitel Kristiána proslul jako herec, zpěvák i režisér

ČTK 7. srpna 2019 • 07:40
Oldřich Nový by oslavil 120. narozeniny. Představitel Kristiána proslul jako herec, zpěvák i režisér
foto: archiv Blesku

Populární operetní, divadelní a filmový herec, zpěvák, režisér, pedagog a dramatik Oldřich Nový se narodil 7. srpna 1899 v Praze. „Smích je kořením života, a dokud se člověk dovede smát, je živ,“ bylo životní krédo tohoto gentlemana a slavného filmového milovníka. Hrál ve více než 40 snímcích, z nichž řada se těší diváckému zájmu dodnes – jako například Kristián, Eva tropí hlouposti, Hotel Modrá hvězda, Roztomilý člověk, Valentin Dobrotivý, Pytlákova schovanka nebo Světáci.

Oldřich Nový vnesl na české filmové plátno vzácné spojení noblesy s jemným vtipem a nadsázkou. Jeho největší láskou ale bylo divadlo, zejména komorní hudební komedie, které zasvětil téměř celý svůj život.

Ženy ho dávaly svým mužům za vzor

Sen o herectví se Novému splnil v roce 1918, kdy získal angažmá v divadle v Ostravě. Již následující sezonu se dostal do brněnského Národního divadla, kde se zanedlouho stal šéfem operety. K tomu stále hrál, zpíval, psal libreta a scénáře, režíroval a občas jezdil pro inspiraci zejména do Paříže. Šestnáct brněnských let bylo pro Nového nejšťastnějším obdobím života, toužil ale po změně. Proto se v roce 1935 rozhodl pro nejistou pražskou půdu.

V Praze ještě týž rok založil vlastní soubor v Novém divadle (ve Stýblově pasáži), jemuž v konkurenci blízkých divadel Osvobozeného či Vlasty Buriana upadala návštěvnost. Nový zapůsobil vkusem, šarmem a inteligentní ironií a publikum si získal doslova bleskově – především dámy, které do hlediště vodily své muže za poučením, jak se k ženě chovat.

Kvůli životní lásce skončil v koncentráku

Herectví bylo u Nového jen špičkou ledovce, který zahrnoval též organizování chodu vlastního divadla, práci autorskou, dramaturgii, režii. A k tomu několik filmů ročně. Neobyčejné pracovní nasazení Nový bravurně zvládal velkou měrou i díky své ženě, umělecké fotografce Alici Wienerové, která pro něj fotografovala představení, pomáhala mu vybírat hry, jež překládala, a organizovala propagaci divadla. Nový svou ženu velmi miloval. Za okupace se s ní odmítl rozvést, a oba tak pro její židovský původ strávili několik měsíců v koncentračním táboře. Oba přežili a vrátili se k dceři Janě, která ale byla dcerou jen Oldřicha Nového.

Po válce se pro noblesního džentlmena ve filmu jen těžko hledaly role. Přesto si ještě v několika filmech zahrál. Nezapomenutelný zůstane jeho emeritní taneční mistr ve Světácích či účetní Koníček z televizního seriálu Taková normální rodinka.

Oldřich Nový zemřel v Praze ve věku 83 let 15. března 1983.

Na snímky z filmových rolí i z osobního života Oldřicha Nového se podívejte ve fotogalerii:

ČTK
Diskuse ke článku