nahoru

Poslední vykonaný trest smrti v Československu: Psychopatického vraha oběsili před 30 lety

ČTK 8. června 2019 • 16:20
Poslední vykonaný trest smrti v Československu: Psychopatického vraha oběsili před 30 lety
foto: archiv Blesku

Poprava devětadvacetiletého Štefana Svitka ze slovenského Brezna, kterého 8. června 1989 oběsili za trojnásobnou vraždu, byla posledním vykonaným trestem smrti v Československu. Změna politického režimu po listopadu 1989 totiž vedla také ke změně pohledu na trestání nejzávažnějších kriminálních činů a již v červenci 1990 byl trest smrti zrušen. Nejpřísnějším trestem je od té doby doživotí.

Svitek, jehož otec byl alkoholik a násilník, měl již od puberty zkušenosti s trestnou činností a později také s pobyty ve vězení. Vraždu, jejímiž oběťmi se stali jeho těhotná manželka a vlastní i nevlastní dcera, spáchal značně opilý v říjnu 1987. Druhý den se neúspěšně pokusil o sebevraždu, poté se vydal na útěk, ale byl dopaden policií. Soudní znalci jej charakterizovali jako velmi agresivní a psychopatickou osobnost, nad svým činem navíc nikdy nepocítil lítost.

Na území současné České republiky byl trest smrti naposledy vykonán 2. února 1989, kdy popravili Vladimíra Lulka z Hradce Králové. Ten byl odsouzen za pětinásobnou vraždu a pokus o vraždu, činy také spáchal na vlastní rodině včetně dětí. Ještě další dva lidé – Jaroslav Malý a Zdeněk Vocásek – si za několikanásobné vraždy také vyslechli trest smrti, po změně poměrů a zrušení absolutního trestu jim byl ale přeměněn na doživotní pobyt ve vězení.

ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.