Poslední vykonaný trest smrti v Československu: Psychopatického vraha oběsili před 30 lety | Reflex.cz
nahoru

Poslední vykonaný trest smrti v Československu: Psychopatického vraha oběsili před 30 lety

ČTK8. června 2019 • 16:20
Poslední vykonaný trest smrti v Československu: Psychopatického vraha oběsili před 30 lety
foto: archiv Blesku

Poprava devětadvacetiletého Štefana Svitka ze slovenského Brezna, kterého 8. června 1989 oběsili za trojnásobnou vraždu, byla posledním vykonaným trestem smrti v Československu. Změna politického režimu po listopadu 1989 totiž vedla také ke změně pohledu na trestání nejzávažnějších kriminálních činů a již v červenci 1990 byl trest smrti zrušen. Nejpřísnějším trestem je od té doby doživotí.

Svitek, jehož otec byl alkoholik a násilník, měl již od puberty zkušenosti s trestnou činností a později také s pobyty ve vězení. Vraždu, jejímiž oběťmi se stali jeho těhotná manželka a vlastní i nevlastní dcera, spáchal značně opilý v říjnu 1987. Druhý den se neúspěšně pokusil o sebevraždu, poté se vydal na útěk, ale byl dopaden policií. Soudní znalci jej charakterizovali jako velmi agresivní a psychopatickou osobnost, nad svým činem navíc nikdy nepocítil lítost.

Na území současné České republiky byl trest smrti naposledy vykonán 2. února 1989, kdy popravili Vladimíra Lulka z Hradce Králové. Ten byl odsouzen za pětinásobnou vraždu a pokus o vraždu, činy také spáchal na vlastní rodině včetně dětí. Ještě další dva lidé – Jaroslav Malý a Zdeněk Vocásek – si za několikanásobné vraždy také vyslechli trest smrti, po změně poměrů a zrušení absolutního trestu jim byl ale přeměněn na doživotní pobyt ve vězení.

Před popravou byl naprosto klidný, vzpomínal zesnulý Milan Píka na svého otce Heliodora
Kapesníky máčené v krvi a skandující dav. Takhle vypadala poslední veřejná poprava …

ČTKMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Putin vymývá mozky. Seriál Černobyl lže o sovětské propagandě
PREMIUM X Jen si tak mňouknout: Od kočičin po Babiše aneb Stručné dějiny českých demonstrací
PREMIUM X Děkuji, že jste mi pomohl, soudruhu. Jak legenda českého big beatu Kosťa Ruchadze utekl fízlům přímo na Západ
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější