nahoru

Děsivá podívaná: „Olga přišla při tragické nehodě o hlavu“, oživili ji iluzionisté

Radka Typltová 28. dubna 2019 • 13:30
Děsivá podívaná: „Olga přišla při tragické nehodě o hlavu“, oživili ji iluzionisté
foto: Reddit

Nechutně realisticky vyhlížející optická iluze lákala davy ve 40. letech minulého století. Na dívku, které trčely z krku místo hlavy do všech stran hadice, se stály fronty na dvou kontinentech. Citlivější povahy občas po spatření Olgy omdlévaly. Podle legendy, kterou iluzionisté předkládali vzrušení lačným návštěvníkům své hororové show byla Olga Hessová hollywoodská showgirl, která téměř zemřela při děsivé autonehodě. Její hlava střet s náklaďákem neustála, zbytek těla však ano, je ale nutné, aby byla napojena na přístroje. V další verzi šlo o švýcarský vlak. Později zkusili i historku, že v původním stavu byla Olga surferkou oblečenou v bikinách, která se potkala se žralokem.

Okolo způsobně sedícího torza dívky, kterému z hlavy čouhají hadice ústící do kyslíkové nádrže, se údajní lékaři a zdravotní sestry motali v bílých pláštích a „zajišťovali její životní funkce“.

Vystavena ve výkladní skříni obchodu

Olgu poprvé přivezl do Spojených států v roce 1937 z Hamburku německý iluzionista přezdívaný Egon Heineman, uprchlík z Hitlerova Německa. Představil ji i na Světové výstavě v New Yorku v roce 1939. Bezhlavá dívka se stala okamžitě velmi populární. Ještě před její americkou premiérou ji mohli obdivovat diváci v anglickém Blackpoolu. V Londýně ji dokonce vystavovali ve výloze obchodního domu. Šokovaní kolemjdoucí tak mohli sledovat bezhlavý trup napojený na prapodivný přístroj, který údajně kontroluje přívod potravy a vzduchu pro nebohou dívku, která jen díky zázrakům techniky zůstala naživu.

Olga se dočkala i několika následovnic, jmenovaly se třeba Tina nebo Mademoiselle Yvette. Její kopie vystavovali v Americe a Kanadě v 70. i 80. letech. Jedna z jejích posledních inkarnací se představila v roce 2002 na americkém Oz Festu. V roce 2014 se dokonce celkem moderní verze bezhlavého děvčete objevila na Oktoberfestu. Iluzionista Todd Robbins, známý americký polykač mečů, sklenic od vína a žárovek (odhaduje se, že za svůj život jich spolykal až 5000) pak odhalil její tajemství v rámci své show Carnival Knowledge.

Tahle brilantní optická iluze funguje na systému zrcadel. Na svoji dobu byla perfektně „promakaná“. Zrcadla jsou zavěšena tak, že jdou sklopit do prostoru pro hlavu. Jednoduchý mechanismus ovládaný ilusionistou je sklopí dohromady tak, aby vytvářela klín směřující k publiku. K zakrytí předních hran zrcadel v místě, kde se stýkají, je použit meč, umístěný dole přes střed prostoru. Další ostří jsou vedena štěrbinami a zajišťují, že hlava „chybí“ i v zadním prostoru.

Jak působivá Olga ve skutečnosti byla, se můžete podívat v naší galerii a dokonce i v dobovém videu.

Radka Typltová


Klíčová slova: historie, bizar, iluzionista, iluze, atrakce, podvodDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.