Děsivá podívaná: „Olga přišla při tragické nehodě o hlavu“, oživili ji iluzionisté | Reflex.cz
nahoru

Děsivá podívaná: „Olga přišla při tragické nehodě o hlavu“, oživili ji iluzionisté

Radka Typltová28. dubna 2019 • 13:30
Děsivá podívaná: „Olga přišla při tragické nehodě o hlavu“, oživili ji iluzionisté
foto: Reddit

Nechutně realisticky vyhlížející optická iluze lákala davy ve 40. letech minulého století. Na dívku, které trčely z krku místo hlavy do všech stran hadice, se stály fronty na dvou kontinentech. Citlivější povahy občas po spatření Olgy omdlévaly. Podle legendy, kterou iluzionisté předkládali vzrušení lačným návštěvníkům své hororové show byla Olga Hessová hollywoodská showgirl, která téměř zemřela při děsivé autonehodě. Její hlava střet s náklaďákem neustála, zbytek těla však ano, je ale nutné, aby byla napojena na přístroje. V další verzi šlo o švýcarský vlak. Později zkusili i historku, že v původním stavu byla Olga surferkou oblečenou v bikinách, která se potkala se žralokem.

Okolo způsobně sedícího torza dívky, kterému z hlavy čouhají hadice ústící do kyslíkové nádrže, se údajní lékaři a zdravotní sestry motali v bílých pláštích a „zajišťovali její životní funkce“.

Vystavena ve výkladní skříni obchodu

Olgu poprvé přivezl do Spojených států v roce 1937 z Hamburku německý iluzionista přezdívaný Egon Heineman, uprchlík z Hitlerova Německa. Představil ji i na Světové výstavě v New Yorku v roce 1939. Bezhlavá dívka se stala okamžitě velmi populární. Ještě před její americkou premiérou ji mohli obdivovat diváci v anglickém Blackpoolu. V Londýně ji dokonce vystavovali ve výloze obchodního domu. Šokovaní kolemjdoucí tak mohli sledovat bezhlavý trup napojený na prapodivný přístroj, který údajně kontroluje přívod potravy a vzduchu pro nebohou dívku, která jen díky zázrakům techniky zůstala naživu.

Unikátní maskování: Továrna Boeing byla za války ukryta pod falešnou obytnou čtvrť

Olga se dočkala i několika následovnic, jmenovaly se třeba Tina nebo Mademoiselle Yvette. Její kopie vystavovali v Americe a Kanadě v 70. i 80. letech. Jedna z jejích posledních inkarnací se představila v roce 2002 na americkém Oz Festu. V roce 2014 se dokonce celkem moderní verze bezhlavého děvčete objevila na Oktoberfestu. Iluzionista Todd Robbins, známý americký polykač mečů, sklenic od vína a žárovek (odhaduje se, že za svůj život jich spolykal až 5000) pak odhalil její tajemství v rámci své show Carnival Knowledge.

Tahle brilantní optická iluze funguje na systému zrcadel. Na svoji dobu byla perfektně „promakaná“. Zrcadla jsou zavěšena tak, že jdou sklopit do prostoru pro hlavu. Jednoduchý mechanismus ovládaný ilusionistou je sklopí dohromady tak, aby vytvářela klín směřující k publiku. K zakrytí předních hran zrcadel v místě, kde se stýkají, je použit meč, umístěný dole přes střed prostoru. Další ostří jsou vedena štěrbinami a zajišťují, že hlava „chybí“ i v zadním prostoru.

Jak působivá Olga ve skutečnosti byla, se můžete podívat v naší galerii a dokonce i v dobovém videu.

Těžký Gustav: Největší válečné dělo v dějinách sestrojili nacisté, jeho děsivá síla ale…
Karel Steigerwald: Může premiér řídit vládu z vězení? Babiš nepochybně ano

Radka Typltová


Klíčová slova: atrakce, bizar, iluze, iluzionista, historie, podvod


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější