nahoru

Kolohousenka: Příběh prvního československého tanku a jeho neslavného konce

Jakub Mokříš 8. dubna 2019 • 08:30
Kolohousenka KH-70
Kolohousenka KH-70
• foto: 
forum.worldoftanks.com

Československá vojenská technika měla před druhou světovou válkou vynikající pověst. Jedním z vrcholů zbrojního průmyslu byl i první československý tank. Ministerstvo obrany zakoupilo v roce 1923 za tehdejších 1,3 milionu korun plány na vozítko od německého inženýra Heinricha Vollmera. Spojovaly se v něm výhody pásového i kolového pohonu.

Pásy i kola byly pevnou součástí součástí vozidla. Při jízdě v terénu se využívaly pásy, jakmile vozidlo vyjelo na zpevněnou cestu, mohl řidič vysunout kola a dál uhánět na nich. Změna trvala zhruba 15 minut a sloužily k ní speciální rampy uložené na bocích.

Československá armáda chtěla na základě Vollmerových plánů postavit tank. Realizací pověřila hned tři podniky: Ringhoffer (později Tatra), Laurin & Klement a Breitfeld-Daněk. Konstruktéři dali hlavy dohromady a vznikly první dva prototypy KH-50. Zkratka vznikla ze slov “kolo” a “housenka”, číslice 50 značila výkon motoru v koňských silách.

Jak se Kolohousenka vyvíjela dál? A co její vývoj nakonec zastavilo, Dočtěte si článek na abicko.cz >>>

Jakub Mokříš
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.