Kolohousenka: Příběh prvního československého tanku a jeho neslavného konce | Reflex.cz
nahoru

Kolohousenka: Příběh prvního československého tanku a jeho neslavného konce

Jakub Mokříš8. dubna 2019 • 08:30
Kolohousenka KH-70
Kolohousenka KH-70
• foto: 
forum.worldoftanks.com

Československá vojenská technika měla před druhou světovou válkou vynikající pověst. Jedním z vrcholů zbrojního průmyslu byl i první československý tank. Ministerstvo obrany zakoupilo v roce 1923 za tehdejších 1,3 milionu korun plány na vozítko od německého inženýra Heinricha Vollmera. Spojovaly se v něm výhody pásového i kolového pohonu.

Pásy i kola byly pevnou součástí součástí vozidla. Při jízdě v terénu se využívaly pásy, jakmile vozidlo vyjelo na zpevněnou cestu, mohl řidič vysunout kola a dál uhánět na nich. Změna trvala zhruba 15 minut a sloužily k ní speciální rampy uložené na bocích.

Československá armáda chtěla na základě Vollmerových plánů postavit tank. Realizací pověřila hned tři podniky: Ringhoffer (později Tatra), Laurin & Klement a Breitfeld-Daněk. Konstruktéři dali hlavy dohromady a vznikly první dva prototypy KH-50. Zkratka vznikla ze slov “kolo” a “housenka”, číslice 50 značila výkon motoru v koňských silách.

Jak se Kolohousenka vyvíjela dál? A co její vývoj nakonec zastavilo, Dočtěte si článek na abicko.cz >>>

9 dní po vzniku Slovenského státu do země vtrhli Maďaři. Slováci doplatili na odsun…
Stovky mrtvých vojáků v Československu. Historici odhalili ohromující počty obětí…

Jakub MokříšVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,700
23,070
29,360
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější