Dětská práce, špína, nemoci: Bída evropských imigrantů v USA na unikátních snímcích | Reflex.cz
nahoru

Dětská práce, špína, nemoci: Bída evropských imigrantů v USA na unikátních snímcích

Martin Mrázek24. února 2019 • 15:00
Dětská práce, špína, nemoci: Bída evropských imigrantů v USA na unikátních snímcích
foto: Library of Congress

Na přelomu 19. a 20. století žily v New Yorku přes dva miliony lidí ve stísněných ubytovnách. Tyto činžáky vznikly levnou přestavbou rodinných domů na prostory s maximálním využitím každého metru čtverečního. Pro imigranty převážně z Itálie a východní Evropy ale nešlo pouze o místo pro nutné přespání, jak úřady původně zamýšlely. Mrzké příjmy nutily nově příchozí rodiny využívat ty samé prostory i jako místa pro práci.

Přišívání knoflíků, slepování umělých květin, louskání ořechů. To byly typické práce, které se daly tehdy dělat z domova. A jelikož zaměstnavatel platil od kusu, do pracovního procesu byla téměř vždy zapojena celá rodina včetně dětí. Tvrdé podmínky, které imigranti tehdy zakusili, zdokumentoval na fotografiích Lewis Hine. Zaměstnanec neziskové organizace Národní výbor dětské práce tak výrazně přispěl k zavedení série nových opatření v zákoníku práce.

Děti do polí a továren: Fotograf upozorňuje na nelidské podmínky dětské práce v…

Na jejich základě mohl majitel newyorského činžáku požádat o licenci a změnit tak svůj dům na dílnu. Poté ale musel dvakrát ročně zpřístupnit byty k hygienické prohlídce a udržovat evidenci odvedené práce. V roce 1911 již bylo uděleno na 13 tisíc takových licencí. Ty se ale udělovaly jen na část zmíněných odvětví. V kombinaci s nedostatkem úředníků způsobilých provádět prohlídky a jejich malými pravomocemi se dobře míněná série opatření prakticky minula účinkem. Definitivní konec těchto pololegálních dílen tak přinesl až reformní balíček New Deal Franklina D. Roosevelta ve 30. letech.

„Domácí práce v činžácích mi připadá jako jedna z vůbec nejnemorálnějších forem dětského otroctví, jakou v USA máme,“ uvedl autor snímků v naší galerii Lewis Hine.

Jak se žije v izolaci: Unikátní pohled na svět, který již možná brzy nebude existovat
Ty nejlepší dopisy sousedům, kteří provozují příliš hlasitý sex
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Putin vymývá mozky. Seriál Černobyl lže o sovětské propagandě
PREMIUM X Jen si tak mňouknout: Od kočičin po Babiše aneb Stručné dějiny českých demonstrací
PREMIUM X Děkuji, že jste mi pomohl, soudruhu. Jak legenda českého big beatu Kosťa Ruchadze utekl fízlům přímo na Západ
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější