Tenkrát na Západě: Když se děti v Americe posílaly poštou | Reflex.cz
nahoru

Tenkrát na Západě: Když se děti v Americe posílaly poštou

Martin Mrázek9. ledna 2019 • 10:56
Tenkrát na Západě: Když se děti v Americe posílaly poštou
foto: Flickr

Zásadním krokem, který výrazně proměnil americký venkov, se v roce 1913 stalo rozhodnutí státní pošty o zahájení přepravy velkoobjemových balíků. Objednávkové katalogy zásilkových firem byly v USA velmi populární již v 19. století. Rozšíření služeb pošty ale dramaticky navýšilo jejich možnosti a také poptávku z odlehlejších usedlostí. Historické rozhodnutí s sebou přineslo ale i nečekaný problém. Jedinou podmínkou pro přijmutí balíku do přepravy byla totiž váha nižší než pět kilogramů. Vesničané si informaci přebrali po svém a začali poštu využívat k posílání svých dětí.

Obratem po zavedení nařízení informoval deník New York Times o prvním případu, kdy byl pošťák nucen přijmout do přepravy malé dítě. Stalo se tak ve vesničce Glen Este ve státě Ohio, kde se Jesse Beagle rozhodl poslat syna za babičkou. Chlapec vážil 4,9 kilogramu, byl údajně řádně zabalen a připraven k odeslání. Tamní zaměstnanec pošty Vernon O. Lytle tak neměl na výběr.

„Pan Lytle doručil chlapce v pořádku na požadovanou adresu, tedy k paní Louis Beagle, zhruba jednu míli od původního domu. Poštovné bylo 15 centů a balík byl pojištěn na 50 dolarů,“ uvádí New York Times ve vydání z 26. ledna roku 1913.

Amazonky z Dahomey: Drsné válečnice, kterých se bála celá Afrika
Martin Mrázek 14. února 2017 • 14:30

Amazonky z Dahomey: Drsné válečnice, kterých se bála celá Afrika

117 kilometrů za 53 centů   

Zprávy o posílání dětí poštou se čas od času objevily snad ve všech novinách tehdejší Ameriky. Většinou šlo ale, stejně jako v případě syna Jesseho Beagla o krátké vzdálenosti. Nad všemi případy proto ční neuvěřitelná cesta Charlotte May Pierstorffové. Čtyřletou holčičku tehdy rodiče poslali z domova v Idahu k prarodičům vzdáleným 117 kilometrů. Nalepili na její „balík“ známky za 53 centů a svěřili ji do rukou pošťáka. Její příběh se stal dokonce předlohou pro dětskou knihu Mailing May.

Dnes se může zdát představa svěření vlastních dětí do rukou (České) pošty absurdní. Nicméně na počátku století se pošťáci těšili u běžných Američanů velké úctě. Známky byly navíc samozřejmě levnější než běžný lístek na vlak. A tak to některým rodičům zkrátka dávalo smysl. Státní pošta ale neměla pro tento druh služeb pochopení. Již v roce 1915 vešel v platnost zákaz přepravy lidí a kuriózní období amerických dějin tak definitivně skončilo.

Stalinova železnice smrti: Chátrající trať, kde při stavbě zemřely tisíce lidí
V Německu přituhuje. Před kanceláří opoziční strany AfD vybuchla nálož, poničila okolní…Klíčová slova: pošta, děti, kuriozity, USA, historie


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,760
23,150
29,280
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější