Záhadný pozdrav z minulosti. V Izraeli nalezli archeologové nádhernou sošku biblického krále starou 3000 let | Reflex.cz
nahoru

Záhadný pozdrav z minulosti. V Izraeli nalezli archeologové nádhernou sošku biblického krále starou 3000 let

Johana Kudrnová13. června 2018 • 09:47
Záhadná soška biblického krále stará 3000 let nalezená v Izraeli
Záhadná soška biblického krále stará 3000 let nalezená v Izraeli
• foto: 
Ilan Ben Zion

Archeologové našli v severním Izraeli tři tisíce let starou figurku panovníka. Nález je výjimečný především kvůli své zachovalosti a samotnému faktu, že se jedná o figurální artefakt, který je pro období 9. století před naším letopočtem nezvyklý. Hlavu si ovšem odborníci lámou ohledně toho, koho figurka zpodobňuje. Archeoložka z hebrejské univerzity Naama Yahalom-Mack záhadu přirovnává k pozdravu z minulosti.

Pět centimetrů velkou hlavu sošky archeologové datují do 9. století před Kristem, tedy do doby starozákonních králů. Až na poškozenou část vousů je nález v perfektním stavu, což z něj dělá zcela unikátní historický artefakt. Žádný podobný kus figurativního umění doposud v oblasti nalezen nebyl.

Vědci jsou si díky zlaté koruně jistí, že se jedná o krále, který musel v regionu vládnout v průběhu 9. století. Vzhledem k tomu, že však fajánsovou figurku nelze podrobit radiokarbonové metodě datování, přesnější identifikace panovníka není bohužel možná.

Přímluva Einsteina ani Churchilla nezabrala. Komunisté oběsili Miladu Horákovou po…

Semitský král

Místo, kde byla figurka nalezena, bylo již v 19. století archeology ztotožněno se starověkým městem Abil al-Qamh. Podobně znějící jméno se vyskytuje také v Bibli. V 9. století se Abil al-Qamh nalézal na hranicích mezi Aramejským královstvím s centrem v Damašku, fénickým městem Týros a Izraelským královstvím.

Archeoložka Naama Yahalom-Mack odhaduje, že se jedná o semitského krále. Nasvědčovaly by tomu stereotypní rysy zobrazeného muže. Ve hře o určení identity je podle ní pět králů – aramejští králové Ben Hadad nebo Hazael, izraelští králové Ahab nebo Jeho, popřípadě Féničan Ithobaal.

Soška je nyní vystavena v Izraelském muzeu v Jeruzalémě. Tým archeologů z Hebrejské univerzity se kvůli slibnému nálezu rozhodl na místo vrátit a v průzkumech pokračovat.

Stát Izrael vznikl v květnu 1948. Hned na začátku své existence byl blízko zániku po…
Ukradli mě ve třinácti, porodila jsem v patnácti. Portréty žen, jejichž život začal únosemKlíčová slova: Izrael, Bible, Král, Archeologie, Semité


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější