Před 75 lety japonské letectvo zaútočilo na americkou základnu Pearl Harbor | Reflex.cz
nahoru

Před 75 lety japonské letectvo zaútočilo na americkou základnu Pearl Harbor

Jaroslav Šajtar7. prosince 2016 • 11:40
Před 75 lety japonské letectvo zaútočilo na americkou základnu Pearl Harbor
foto: Profimedia.cz

Velení japonského Spojeného loďstva se dlouho opájelo plánem zničit nenadálým útokem svého hlavního protivníka – americké Tichomořské loďstvo, kotvící v Perlové zátoce (Pearl Harboru) na havajském ostrově Oahu. Velitel Spojeného loďstva admirál Isoroku Jamamoto v tom viděl jedinou šanci, jak nad Spojenými státy zvítězit.

Ráno 7. prosince, kdy celá Havaj ještě spala, zaútočila na Pearl Harbor a okolní letecké základny první vlna 183 palubních letounů ze šesti letadlových lodí úderného svazu, jemuž velel admirál Čúiči Nagumo.

Bez vyhlášení války

K překvapivému útoku došlo ještě před předáním japonské nóty o vyhlášení války ve Washingtonu. Jak velitel Tichomořského loďstva admirál Husband Kimmel, jak velitel havajské posádky generál Short byli dokonale zaskočeni. Později zaútočila ještě druhá vlna japonských letadel, ale to se již americká obrana jakž takž zmátožila.

Dílo zkázy

Ničivému japonskému útoku padlo za oběť pět bitevních lodí, z nichž Arizona a Oklahoma byly úplně zničeny. Arizona, v jejíchž útrobách nalezlo smrt 1177 námořníků, se stala národním památníkem a symbolem zákeřného útoku. Tři bitevní a deset menších lodí utrpělo škody různého rozsahu.

Před 71 lety nastal soumrak vycházejícího slunce. Japonsko podepsalo kapitulaci

Američané dále přišli o 188 letounů a 159 poškozených vesměs na zemi. Zahynulo 2008 amerických námořníků, 327 vojáků a 68 civilistů. Japonci zaplatili za fenomenální úspěch lacino: ztratili 29 letadel, 80 se vrátilo na paluby letadlových lodí poškozených, zahynulo 55 letců a devět námořníků miniponorky.

Úspěch měl také trhliny

Na první pohled se bombardování Pearl Harboru jevilo jako fenomenální japonské vítězství. Jenže záhy se ukázalo, že je poněkud problematické. V době japonského útoku se totiž americké letadlové lodě v Pearl Harboru nenacházely a později začaly Japoncům pořádně zatápět. Agresoři nevyřadili z provozu ani doky a přístavní zařízení a nezničili nádrže paliva ani ponorkovou základnu.

Před 80 lety získala Hitlerjugend přesně stanovenou institucionální úlohu

Naopak prezidentu Rooseveltovi se podařilo využít amerického veřejného mínění pobouřeného zákeřným útokem k podpoře válečného úsilí. Vzhledem k mamutímu průmyslu USA a dosud nevyužitým obrovským rezervám bylo jasné, že porážka země vycházejícího slunce je jen otázkou času. Spojené státy vstoupily do druhé světové války.

Jelen čínský místo jelena japonského

Nenávist vůči všemu japonskému dosáhla po přepadení Pearl Harboru takové výše, že duchaplný zaměstnanec zoologické zahrady pohotově zachránil život jelena japonského tím, že bleskově změnil tabulku, na níž se nyní skvěl nápis Jelen čínský.

Smutnou dohru útoku na Pearl Harbor představovala internace desetitisíců amerických občanů, z nichž stovky zemřely. K oficiální omluvě za toto příkoří došlo teprve za prezidenta Ronalda Reagana.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ CAUSU PEARL HARBOR >>>

Pearl Harbor: Začátek války, která skončila atomovými výbuchy
VÁCLAV TIKOVSKÝ 9. srpna 2016 • 17:48

Pearl Harbor: Začátek války, která skončila atomovými výbuchy

Záhada Jávského moře: Ze dna zmizely vraky válečných lodí
Tereza Stonišová 17. listopadu 2016 • 17:49

Záhada Jávského moře: Ze dna zmizely vraky válečných lodí

Jaroslav ŠajtarVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Šarlatán prodával lék složený z vody za 500 korun. JXD i s kamerou vyhodil za čtyři minuty
PREMIUM X Karel Steigerwald: Rok 1969, druhý rok hanby, vrcholil srpnem
PREMIUM X Srpen 1968 a 1969: Fotograf a režisér Josef Ráž vzpomíná na chvíle, kdy šli Češi proti Čechům
PREMIUM X Evangelium podle Mansona: Pologramotný vůdce sekty, vrah, co nezabíjel, a miláček popkultury
PREMIUM X Proč miluju Dalmácii aneb Malé vyznání velkého českého dovolenkáře středního věku

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější