Před 75 lety Sovětský svaz brutálně anektoval Pobaltí | Reflex.cz
nahoru

Před 75 lety Sovětský svaz brutálně anektoval Pobaltí

Jaroslav Šajtar10. června 2015 • 08:00
Anexe Pobaltí
Anexe Pobaltí
• foto: 
INT

Poté, co 14. června 1940 německý Wehrmacht bez boje obsadil Paříž, Sovětský svaz vyděšený bleskovým průběhem ofenzívy Hitlera na Západě, skoncoval s předstíráním, že respektuje nezávislost Estonska, Litvy a Lotyšska. Čtrnáctého a 16. června sovětská vláda předala vládám těchto tří pobaltských republik nóty, v nichž je obvinila z porušování smluv o vzájemné pomoci. Následoval vpád Rudé armády.

Sovětské velení vyčlenilo pro okupaci Pobaltí mohutné uskupení, jemuž zdejší slabé ozbrojené síly neměly sebemenší šanci čelit. Konkrétně Stalin poslal na vojensky nic neznamenajícího protivníka tři armády, osm střeleckých, dva jezdecké a jeden mechanizovaný sbor, 28 střeleckých, dvě motostřelecké a pět jezdeckých divizí, 12 tankových, jednu střelecko-kulometnou, jednu jezdeckou a tři vzdušné výsadkové brigády, 476 043 vojáků, 6563 děl a minometů, 2873 tanků, 570 obrněných automobilů, 21 237 aut a 1914 letounů. Bylo proto jasné, že Pobaltí bude pro Rusy lehká kořist.

Za pouhý týden (do 21. června 1940) sovětská vojska v podstatě ukončila okupaci pobaltských států. Ačkoli nenarazila na organizovaný ozbrojený odpor, ztratila podle neúplných údajů 58 mrtvých, z nichž 15 připadlo na sebevraždy, 28 osob zahynulo a 15 utonulo, a měla 158 raněných.

Volební fraška a sovětizace

Po sesazení nepohodlných vlád proběhly ve třech pobaltských republikách „volby bez volby“, nápadně připomínající situaci v Korejské lidově demokratické republice. V Litvě se jich zúčastnilo 1 386 569 oprávněných voličů, tedy 95,51 procenta. Pro kandidáty Svazu pracujícího lidu hlasovalo 1 375 349 voličů (99,19 procenta). Podobné to bylo v Estonsku a Lotyšsku.

Jedenadvacátého července pak vznikly Estonská, Litevská a Lotyšská sovětská socialistická republika, jež požádaly o přijetí do „bratrského“ svazku SSSR. Litvě toto „přání“ Moskva splnila 3. srpna, Lotyšsku 5. srpna a Estonsku o den později.

Militarizace a debakl

Sovětské vedení zahájilo horečným tempem posilování své vojenské přítomnosti na strategicky důležitém severozápadním směru. Vznikl Pobaltský vojenský okruh, později přejmenovaný na Pobaltský zvláštní vojenský okruh, který byl hodně silný a čekal na útok Německa. Proti němu stojící německá skupina armád „Sever“ čítala na počátku operace „Barbarossa“ 30 divizí, 792 900 vojáků, 8348 děl a minometů, 635 tanků, 56 samohybných děl a 679 bojových letounů.

Během obranné operace v Litvě a Lotyšsku (pobaltská strategická obranná operace), probíhající od 22. června do 9. července 1941, utrpěl Severozápadní front, jak se po vypuknutí války Pobaltský zvláštní vojenský okruh přejmenoval, drtivou porážku. Již v červnu Němci obsadili Vilnius a 1. července Rigu.

Represe

Sedmnáctého srpna 1940 vydal lidový komisař obrany SSSR S. K. Timošenko rozkaz o zachování pobaltských armád, jež se ovšem přejmenovaly. Zároveň začal průvodní jev sovětizace stalinského období: Represe. Čtrnáctého června 1941, osm dní před přepadením Sovětského svazu nacistickým Německem, zahájily bezpečnostní orgány dalekosáhlou „očistu“ nově získaných území. V hlášení lidového komisariátu státní bezpečnosti (NKGB) SSSR ze 17. června 1941 stálo:

„V Litvě bylo zatčeno 5664 osob, vysídleno 10 187, celkem podniknuta represívní opatření proti 15 851 osobám. V Lotyšsku bylo zatčeno 5625 osob, vysídleno 9546, celkem podniknuta represívní opatření proti 15 171 osobám. V Estonsku bylo zatčeno 3178 osob, vysídleno 5978, celkem podniknuta represívní opatření proti 9156 osobám.“

V letech 1940–1941 noví mocipáni navíc popravili a zabili po dvou tisících osobách v Estonsku a Lotyšsku a 2500 v Litvě. Ve vězení a táborech zemřelo 4000 Estonců a po 3000 Lotyšů a Litevců. Během deportací a ve vyhnanství zahynulo po 2000 Estonců a Lotyšů a 2500 Litevců. Není tedy divu, že například v Lotyšsku se pro toto období vžilo označení „strašný rok“.

Značná část Rusů vítala anexi Pobaltí jako odstranění dějinné nespravedlnosti, jež se Rusku stala po první světové válce, kdy přišlo o rozsáhlá území někdejší carské říše, která v 18. století ovládla postupně celé Pobaltí.

Jenže Baltové smýšleli jinak a po přepadení SSSR vítali Němce jako osvoboditele, neboť jim v porovnání s ročními zkušenostmi se sovětskými okupanty připadali jako menší zlo. Míra kolaborace dosáhla netušených rozměrů. Němci dokonce zformovali z Lotyšů dvě divize zbraní SS a z Estonců jednu. Skvrnou na chování zejména Litevců a Lotyšů je jejich aktivní účast na hromadném vyvražďování židovského obyvatelstva, jež vinili z podílu na sovětských represích.

 Po německé porážce v Pobaltí následovala další vlna represí, na něž Estonci, Litevci a Lotyši reagovali partyzánským bojem v lesích (takzvaní lesní bratři), zabíjením prosovětských aktivistů a příslušníků sovětské moci a ničením kolchozního majetku. Organizovaný odboj trval nejdéle v Litvě. Po celou dobu existence sovětské moci představovalo Pobaltí její nejméně spolehlivý článek a zde také po liberalizaci poměrů za Gorbačova zazněly nejsilněji hlasy volající po odtržení od SSSR a obnovení nezávislosti, což se v roce 1991 stalo. Rusko jako nástupnický stát SSSR muselo vyklidit své zdejší základny, což pronikavě zhoršilo jeho geostrategickou situaci.

Slabý článek NATO

Estonsko, Litva a Lotyšsko sice k velké nelibosti Moskvy vstoupily roku 2004 do NATO, jenže se stále více ukazuje, že právě tyto tři pobaltské republiky jsou Achillovou patou Severoatlantické aliance. Armádní generál Petr Pavel, bývalý náčelník generálního štábu Armády České republiky a nastupující předseda Vojenského výboru NATO, na bezpečnostní konferenci v Poslanecké sněmovně varoval, že Rusko by je dokázalo obsadit za dva dny, aniž by NATO mělo šanci takový útok odvrátit. Dodejme, že čtyři české gripeny střežící v rámci rotace jejich vzdušný prostor, neboť Pobaltí nemá nadzvukové letouny, pro ně adekvátní hrozbu nepředstavují.

Jaroslav Šajtar


Klíčová slova: jaroslav šajtarDiskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější