Zpověď starého gangstera může být stejně nebezpečná jako sám mafián.

Zpověď starého gangstera může být stejně nebezpečná jako sám mafián. Zdroj: Vertical Entertainment

Zpověď starého gangstera může být stejně nebezpečná jako sám mafián.
Zpověď starého gangstera může být stejně nebezpečná jako sám mafián.
Zpověď starého gangstera může být stejně nebezpečná jako sám mafián.
Zpověď starého gangstera může být stejně nebezpečná jako sám mafián.
7
Fotogalerie

Meyer Lansky: mafiánský účetní, který nenáviděl nacisty a obrali ho komunisté

Byl jednou z nejvýznamnějších postav mafiánské historie Spojených států. Člověk, u něhož byla italská mafie ochotna přehlédnout jeho židovský původ, protože čehokoli se dotkl, proměnil v úspěšný obchod. Nelítostný gangster, který si vysloužil přezdívku mafiánský účetní… a přesto zemřel na svobodě a stářím. Meyer Lansky. 

Původním jménem Maier Suchowljansky se pravděpodobně narodil v Bělorusku někdy začátkem minulého století, jeho rodiče byli polští židé a ještě jako dítě ho přivezli do Států. Lansky sice od mládí takzvaně “rostl pro šibenici”, ale velice rychle si vypěstoval pověst člověka, který to umí s penězi. Ať šlo o hazard, lichvu, vybírání výpalného, kreativní účetnictví, praní špinavých peněz a později za prohibice i obchod s nelegálním alkoholem… na co Lansky sáhl, z toho byly prachy. 

Za svůj život měl celou hromadu blízkých spolupracovníků, ale mezi ty nejslavnější a nejbližší patří rozhodně Bugsy Siegel a Lucky Luciano. Siegel byl další významná postava židovské mafie, muž, který rozpoznal hazardní potenciál nově vznikajícího Vegas dlouho před všemi ostatními. Založil si tam i vlastní hotel s kasinem, Flamingo, za který se Lansky zaručil. Ale když po X letech podnik stále prodělával peníze, kdosi rozstřílel Bugsyho v jeho domě v Los Angeles. Necelou půlhodinu po jeho smrti nakráčel do Flaminga nový manažer a během měsíce začal hotel vydělávat.

Za Siegelovu smrt nebyl nikdo nikdy odsouzen, ale obecně se soudí, že vraždu musel Lansky posvětit. Ačkoli se historikové shodují na tom, že mu to nemohlo být příjemné, ostatně Siegel zůstal naživo tak dlouho jenom proto, že nad ním jeho starý parťák držel celá léta ochrannou ruku. 

Luciano byl trochu jiný kalibr. Svou přezdívku Lucky si vysloužil tím, že v mládí přežil téměř fatální útok nožem. Byl chytrý, brutální, nelítostný a Lanskeho velice respektoval. Ten sentiment byl vzájemný, takže zatímco Lansky vydělával peníze, Luciano sloužil pro svět italské mafie jako Meyerova ochrana, podpora a legitimace. Ti dva spolu dělali obchody, i když byl Lucky Luciano v base. 

Politika s baseballkou 

Lucky mimochodem seděl ve vězení i v době druhé světové války, což byla i pro americké podsvětí velice podivná doba. Totiž, jak Luciano, tak Lansky, se po svém účastnili operace Underworld. To byla akce Pentagonu, která hodlala využít mafii v boji proti Ose. Zatímco Ital Lucky měl kontaktovat své známé na Sicílii a vyzvat je k partyzánské činnosti proti Mussoliniho režimu, Lansky měl ve spolupráci s odbory hledat a odstraňovat potenciální naci sympatizanty a sabotéry.

Ostatně, už dávno před válkou měl Lansky se svými židovskými přáteli ve zvyku rozbíjet antisemitská setkání. “Chtěli jsme ukázat, že tady jsou židé, co se budou bránit,” řekl později. A to je samozřejmě chvályhodné.

Ale není to tak, že by měl Lansky z principu něco proti totalitním režimům. Jeho vysněnou byznys lokací byla totiž vždycky Kuba. A když se v padesátém druhém na Kubě chopil moci vojenský diktátor Fulgencio Batista, nikdo nebyl šťastnější než Meyer Lansky. Postavil si tam vlastní hotel, byl to nejdražší a nejluxusnější resort v Havaně, každou noc se tam točily celebrity, casino praskalo ve švech a všechno vypadalo na “šťastně až do smrti”. Jenže pak přišel Fidel Castro a tak nějak všechno znárodnil. 

Nikdo neví přesně, o kolik peněz Meyer Lansky na Kubě přišel, nejspíš to nevěděl ani on sám, ale některé edukované odhady říkaly “o všechny”. Poté už se mu nikdy nepodařilo vybudovat své impérium do původní velikosti, v šedesátkách se navíc přidaly problémy se zákonem a v sedmdesátkách byl dokonce obviněn z neplacení daní a povolán před soud.

Lansky zmizel do Izraele, kam se mohl přistěhovat leckdo židovského původu, ale Izrael taky mohla odmítnout kohokoli, kdo byl souzen, takže ho po dvou letech předala zpět do Spojených států. A tam… byl Lansky osvobozen. 

Léta na penzi

Respektive, oficiální vyjádření lékaře tvrdilo, že není dostatečně fit na to, aby stanul před soudem nebo nedejbože odpykával trest, takže byl Lansky propuštěn a žil dalších pár let v Miami Beach na Floridě. Venčil psa, kouřil doutníky a pravděpodobně už si jen užíval důchodu. Aspoň se to předpokládá, nikdo vlastně neví, nakolik byl propojen s mafií těch posledních několik let svého života.

A právě v těchto letech se odehrává film Lansky, který běží dnes v deset večer na Nova Cinema. Starého mafoše hraje fenomenální Harvey Keitel (i filmoví neznabozi budou znát jako pana Wolfa z Pulp Fiction) a nerozumného gentlemana, který se rozhodne psát se sedmdesátiletým gangsterem knihu, hraje Sam Worthington (toho zase můžete znát z Avatara). A teď nastává důležitá otázka: Má ještě starý pan Lansky něco společného s mafií? Je to pořád ten nebezpečný žralok jako před léty? Je vůbec bezpečné tahat z něj rozumy?

Uvidíte večer.