nahoru

Srpnový puč v roce 1991 byl typickou ruskou vzpourou – nedopadla pro vzbouřence dobře

Jefim Fištejn 18. srpna 2021 • 18:20
Srpnový puč v roce 1991 byl typickou ruskou vzpourou – nedopadla pro vzbouřence dobře
foto: Profimedia.cz

19. až 21. srpna 1991, přesně před třiceti lety, se v Sovětském svazu odehrál pokus o státní převrat. I když se vrcholný orgán spiklenců formálně jmenoval Státní výbor pro výjimečný stav, do dějin vstoupila jejich zpackaná akce pod názvem „srpnový puč“. Mnohé otázky i po tak dlouhé době dodnes zůstávají nezodpovězeny a nad řadou okolností lze jen nevěřícně kroutit hlavou.

Na první pohled se volba okamžiku pro srpnový puč řídila stejnými ohledy jako v případě jiných silových zásahů – třeba sovětské okupace Československa v roce 1968. Srpen bývá dobou snížených aktivit, školních prázdnin, závodních dovolených, vylidněných měst, celonárodního lenošení. Platilo to do jisté míry i pro uvažování pučistů: hlavní postava, „hrobař komunismu“ Michail Gorbačov, dlel toho času v krymském Forosu, letním sídle politbyra strany, kde generální tajemníci ráčili odpočívat. Lepší místo a vhodnější příležitost pro jeho izolaci od vnějšího světa by nevymysleli. Jenže tentokrát byla časová tíseň spiklenců dána důležitější okolností. Cílem převratu bylo udržení imperiální podoby Sovětského svazu. Ta byla vážně ohrožena státním aktem, který se měl odehrát už 20. srpna 1991.

V rezidenci Novo-Ogarjovo u Moskvy měla být toho dne podepsána úmluva o vzniku nového útvaru – konfederativního Svazu nezávislých republik (později SNS – Společenství nezávislých států). Jenže do nového svazku bylo ochotno vstoupit jen devět z 15 sovětských republik. Celé Pobaltí, Arménie, Gruzie a Moldávie se v žádném případě nehodlaly připojit. Tak jako tak by to znamenalo, že se Sovětský svaz ve své současné podobě poroučí a odchází na věčnost.

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.