nahoru

Fascinující pohled do kartotéky FBI. Takhle vznikala největší databanka otisků prstů na světě

Tereza Stonišová 1. srpna 2022 • 14:10
Fascinující pohled do kartotéky FBI. Takhle vznikala největší databanka otisků prstů na světě
foto: George Skadding/The LIFE Picture Collection

Již koncem 19. století byly daktyloskopické stopy – tedy otisky prstů – povoleny jako důkaz v trestním řízení. Na našem území začaly být otisky prstů známé a využívané až od roku 1907. Poměrně rozsáhlé využití získaly otisky prstů během 2. světové války, kdy FBI posbírala až půl milionu otisků prstů. Jak vypadaly archivy daktyloskopických stop, se můžete podívat v galerii níže.

Snímky ukazují oddělení FBI známé pod názvem Identification Division, tedy oddělení identifikace. Toto oddělení pracovalo během druhé světové války na plné obrátky: v roce 1944 například zaměstnávalo až 13 tisíc zaměstnanců. Záznamy tohoto oddělení obsahovaly nejen daktyloskopické stopy, ale i další informace o členech armády, recidivistech či „nepřátelích“.

Jen pro srovnání: V roce 1944 obsahovala databanka FBI přes 10 milionů záznamů otisků prstů, celkově bylo v databance 23 milionů záznamových karet. V současné době se v české databance daktyloskopických stop nachází něco přes 600 tisíc osobních karet se záznamem otisku prstu.

Vůbec první případ, kdy bylo v trestním řízení využito otisků prstů, díky nimž pak byl obviněný odsouzen za vraždu, se stal v roce 1902. Od roku 1924 se stala FBI hlavním „sběračem“ těchto otisků a začala tak vytvářet svou kartotéku, která mimochodem funguje dodnes. Od roku 1999 jsou však všechny informace digitalizovány a nacházejí se ve speciálních databázích.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.