nahoru

Konec cukrové vatě a střelnicím. Brány Matějské pouti se v pondělí uzavřely

Dominik Patzner 25. dubna 2019 • 14:40
Konec cukrové vatě a střelnicím. Brány Matějské pouti se v pondělí uzavřely
foto: Dominik Patzner

Historie pouti každoročně oslavující svátek svatého Matěje, který připadá na datum 24. února, sahá až do 16. století. Původně se pořádala na Hanspaulce, pak se Prahou postupně posouvala směrem na východ přes dejvický Kulaťák, odkud se rozpínala až k dnešní Hradčanské. Až v roce 1963 zakotvila na holešovickém Výstavišti, kam od té doby na jaře proudí rodiny s dětmi dodnes.

Dva měsíce, kdy si návštěvníci mohli užívat atrakcí tradičních, ale i těch s nádechem adrenalinu, skončily v pondělí 22. dubna. Kdo chtěl v mezičase zakusování perníku nebo tureckého medu vyzkoušet všechno, musel projít víc než sto různými atrakcemi. Na těch už pětadvacet let spolupracují čeští kolotočáři se svými kolegy z Holandska.

Od Cyklonu po volný pád

Mezi nejoblíbenější zážitky patří horská dráha, tu s největší tradicí, která nesla jméno Cyklon a v areálu Výstaviště stála i mimo konání pouti od roku 1974, však v loňském roce byli její provozovatelé nuceni rozebrat, nájemní smlouvu jim totiž nikdo neprodloužil. Nahradily ji tak jiné atrakce.

Na intenzivní zážitky nebo vyhlídku z ruského kola si tedy musí všichni počkat až do příštího roku, kdy pouť, kterou už dlouhá léta organizuje rodina Kočkových, oslaví své 425. výročí.

Na snímky z letošního ročníku se podívejte v naší fotogalerii:

Dominik Patzner
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.