Konec cukrové vatě a střelnicím. Brány Matějské pouti se v pondělí uzavřely | Reflex.cz
nahoru

Konec cukrové vatě a střelnicím. Brány Matějské pouti se v pondělí uzavřely

Dominik Patzner25. dubna 2019 • 14:40
Konec cukrové vatě a střelnicím. Brány Matějské pouti se v pondělí uzavřely
foto: Dominik Patzner

Historie pouti každoročně oslavující svátek svatého Matěje, který připadá na datum 24. února, sahá až do 16. století. Původně se pořádala na Hanspaulce, pak se Prahou postupně posouvala směrem na východ přes dejvický Kulaťák, odkud se rozpínala až k dnešní Hradčanské. Až v roce 1963 zakotvila na holešovickém Výstavišti, kam od té doby na jaře proudí rodiny s dětmi dodnes.

Dva měsíce, kdy si návštěvníci mohli užívat atrakcí tradičních, ale i těch s nádechem adrenalinu, skončily v pondělí 22. dubna. Kdo chtěl v mezičase zakusování perníku nebo tureckého medu vyzkoušet všechno, musel projít víc než sto různými atrakcemi. Na těch už pětadvacet let spolupracují čeští kolotočáři se svými kolegy z Holandska.

Úchylní velikonoční králíčci na fotkách s dětmi aneb Jak vyděsit své dítě i bez pomlázky

Od Cyklonu po volný pád

Mezi nejoblíbenější zážitky patří horská dráha, tu s největší tradicí, která nesla jméno Cyklon a v areálu Výstaviště stála i mimo konání pouti od roku 1974, však v loňském roce byli její provozovatelé nuceni rozebrat, nájemní smlouvu jim totiž nikdo neprodloužil. Nahradily ji tak jiné atrakce.

Na intenzivní zážitky nebo vyhlídku z ruského kola si tedy musí všichni počkat až do příštího roku, kdy pouť, kterou už dlouhá léta organizuje rodina Kočkových, oslaví své 425. výročí.

Na snímky z letošního ročníku se podívejte v naší fotogalerii:

Jak je stará Matějská pouť? Připomeňte si historii jejích atrakcí
Nadpozemsky krásné fotky: 25 nejlepších snímků roku 2018 vyfocených pomocí dronů

Dominik PatznerVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,070
29,360
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější