Gotická nádhera: Westminsterské opatství láká na 700 let starý ochoz | Reflex.cz
nahoru

Gotická nádhera: Westminsterské opatství láká na 700 let starý ochoz

Johana Kudrnová18. ledna 2019 • 18:00
Gotická nádhera: Westminsterské opatství láká na 700 let starý ochoz
foto: Instagram @westminsterabbeylondon

Westminsterské opatství nacházející se v samém srdci Londýna bylo během uplynulých staletí svědkem desítek korunovací anglických králů. Kromě pomazaných hlav jsou tam také pochovány významné osobnosti britského kulturního života. Z osob spjatých s českými zeměmi bychom v opatství našli třeba anglickou královnu Annu, dceru Karla IV. V loňském roce otevřelo opatství návštěvníkům nádhernou galerii ze 13. století. K vidění jsou v ní umělecké i historické skvosty.

Říká se, že na dobré věci si člověk musí počkat. Pokud jde o návštěvu triforia (ochozu) Westminsterského opatství, platí to měrou vrchovatou – Britové si museli počkat sedm století. Půdní prostor opatství vznikl ve 13. století, do roku 2018 jej však mělo šanci spatřit pouze několik vyvolených. Mezi nimi například členové štábu BBC, kteří na ochozu našli zázemí v roce 1953 během korunovace Alžběty II. Korunovaci mohli z triforia movití lidé konec konců pozorovat odnepaměti. Během náročné rekonstrukce, která prostor připravovala na otevření veřejnosti, byl na ochozu mimo jiné objeven lístek na korunovaci královny Anny I. z roku 1702.

Astronauti z NASA jako Piloti nad Karibikem. Prohlédněte si vtipné plakáty k vesmírným …

Oprava triforia stála téměř 23 milionů liber, přičemž největší část rozpočtu představovalo vybudování zcela nového přístupu na galerii. Původní schodiště bylo totiž vyhodnoceno jako nevyhovující. Vzhledem k daleko nižší průměrné výšce našich předků má totiž schodišťová část velmi nízký strop. V opatství tedy vznikla prosklená věž, která respektuje gotický ráz budovy a zároveň v sobě ukrývá výtah.

Kromě skvostných vitráží nebo neopakovatelného pohledu na chrámovou loď mohou návštěvníci v prostorách triforia zhlédnout na tři sta vzácných objektů pojících se k historii opatství i britské monarchie. Nachází se tu korunovační křeslo Marie II., dokument potvrzující sňatek prince Williama s Kate Middletonovou, soupis pravidel korunovací nebo restaurovaná bota místního mnicha.

Na unikátní snímky z nově otevřeného westminsterského triforia se můžete podívat v naší fotogalerii.

 

Kosatík: Zeman žije ve frustraci, je naštvaný na život. Nejsme ale jiní, zanechá v nás…
Audit dotací Agrofertu nemusí skončit potrestáním. Výsledky kontroly mu mohou paradoxně…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější