nahoru

Oživlé noční můry Mexičanů: Jaký mají smysl děsuplné „rodinné“ fotografie?

Johana Kudrnová 23. listopadu 2018 • 19:00
Oživlé noční můry Mexičanů: Jaký mají smysl děsuplné „rodinné“ fotografie?
foto: Flickr / Diego Moreno

Děsuplně vyhlížející obézní monstra mexického fotografa a umělce Diega Morena vypadají jako by vypadla z noční můry nebo strašidelného maškarního průvodu. Význam Morenových scén, balancujících na hraně děsuplnosti, podivnosti a groteskností, je nicméně hlubší. Reflektuje předhispánské tradice mexických společenství, které věřili v tzv. strážce.

Strážci beroucí na sebe podobu příšer (Panzudo) patří k tradicím Chiapas, jednoho z nejchudších mexických států. Podoba a míra jejich grotesknosti má podle pověr odrážet hříchy jednotlivých lidí. Podle Morena dávají fotografie nahlédnout do světa na pomezí toho, co je viditelné, a toho, co je skryté.

Série prací nazvaná „V mé mysli není nikdy ticho“ podle autora rozplétá složitou síť kulturních vlivů, které se dodnes otiskují do podvědomí jednotlivců i celých komunit. Originálním fotografiím se dostalo v posledních měsících mezinárodního uznání. Příští rok budou publikovány knižně. Do té doby se představí na výstavách v italském Miláně nebo v Etiopii.

Na snímky připomínající oživlé noční můry se můžete podívat v galerii:

Diskuse ke článku