nahoru

Unikátní snímky ke 100. výročí republiky: Havel při podpisu Charty, syn Alfonse Muchy ve válce

Clara Zangová 4. října 2018 • 15:50
Unikátní snímky ke 100. výročí republiky: Havel při podpisu Charty, syn Alfonse Muchy ve válce
foto: Czech Top Photo/Daniela Mrázková

Tento rok se nese v duchu oslav stého výročí vzniku samostatného Československa, které vyvrcholí právě v říjnu. Vzpomínání na uplynulé století i osudové osmičkové roky by mohla pomyslně uzavřít výstava Osudové chvíle Československa – obrazový příběh století. Bude k vidění na Staroměstské radnici od 5. 10. do 11. 11. Je výjimečná tím, že nesestává z notoricky známých popisných fotografií, ale naopak z často zapadlých, náhodou objevených negativů. Jedinečný obrazový příběh tvoří práce známých fotografů, ale také zcela překvapivých osobností, jako je kapitán Jaroš.

Snímky jsou silně emotivní. Výstava si také klade za cíl vyprávět, nikoliv mapovat. Zachycuje klíčové momenty stoleté samostatné historie. V sérii vás zasáhne například svědectví o protestní mobilizaci po Mnichovské dohodě, které zanechal donedávna neznámý Erich Auerbach, literární kritik židovského původu. Na východní frontu druhé světové války vás zavedou negativy samotného kapitána Otakara Jaroše, který padl v bitvě u Sokolova.

Z modernější historie se můžete podívat pod ruce třeba Václavu Havlovi, jak podepisuje Chartu 77 anebo jak stojí v roce 1979 na jevišti při interpretaci své vlastní hry Audience. Paradoxy mezi oficiálním a disidentským Československem za normalizace na negativy zapsala třeba proslulá fotografka Dana Kyndrová. Český příběh sahá až do nedávné minulosti. Zachycuje také stopy zbylých dvou českých prezidentů Václava Klause a Miloše Zemana.

Diskuse ke článku