Elitní válečníci historie: Batavové, disciplinovaní barbaři bojovali za Řím | Reflex.cz
nahoru

Elitní válečníci historie: Batavové, disciplinovaní barbaři bojovali za Řím

Jakub Mokříš5. srpna 2018 • 17:30
Elitní válečníci historie: Batavové, disciplinovaní barbaři bojovali za Řím
foto: John Doran / Flickr
Mezi 4. a 5. stoletím našeho letopočtu byli součástí římské armády dnes trochu zapomenutí Batavové, kteří na bojišti dokázali divy.

Římská říše dosáhla po přelomu letopočtu nebývalé moci a civilizačního rozvoje. Římané na to byli jaksepatří hrdí a ostatní evropské národy rádi označovali za barbarské kmeny.

Patřili k nim i obyvatelé dnešního Nizozemska, západogermánský kmen Batavavů, který byl sice barbarský, ale římské armádě se hodil k rozšíření početního stavu. Batavové původně tvořili pomocnou, druhořadou jednotku, o síle zhruba 500 mužů, časem se však vypracovali mnohem výše.

Nepodceňuj barbary!

Římští generálové neuvažovali o Batavavech jako o excelentních bojovnících. Jejich oddíl byl nasazen roku 357 v bitvě proti germánským kmenům u dnešního Štrasburu, kterému se říkalo Argentorate. Bitva se nevyvíjela příliš dobře, první linie byly proraženy a těžiště bitvy v tu chvíli zůstalo na Batavech. Ti navzdory početní převaze nepřítele dokázali bitvu do značné míry zachránit. Bylo to hlavně kvůli kombinaci tvrdého vojenského výcviku pod římskými veliteli a přirozenou odvahou Batavavů.

Koupaní v gulagu: Sovětský pracovní lágr je rájem potápěčů. Nahlédněte, jaká tajemství…

Elitní junioři a senioři

Poté, co se osvědčili, byli Batavové převeleni do Británie a později se vrátili zpět na evropský kontinent. Během čtvrtého století našeho letopočtu se římská armáda rozdělila na dvě části. Jedné velel císař Valentinian a druhé Valens. Došlo i na rozdělení oddílů Batavavů na seniores a iuniores. Nešlo však o označení věku, ale o příslušnost k císaři. Valens měl pod sebou juniory, Valentinian seniory. A právě senioři udělali jednu zásadní chybu.

Více si přečtěte na webu Ábíčko.cz >>>

Na počest Miloše Formana se vaří speciální pivo, podílí se na tom jeho syn Petr,…
Maharádžův expres: Luxusní podívaná i neotřelý zážitek. Podívejte se na indickou…

Jakub MokříšMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější