nahoru

První dáma předválečné módy: Švédka Lisa Fonssagrives ztělesňovala ideál ženské krásy

Martin Mrázek19. června 2018 • 13:01
První dáma předválečné módy: Švédka Lisa Fonssagrives ztělesňovala ideál ženské krásy
foto: Flickr

Dávno před Heidi Klum, Kate Moss či Naomi Campbell vládla titulním stranám módních časopisů talentovaná umělkyně ze Švédska. Sláva Lisy Fonssagrives byla již sice dávno zapomenuta, mnoha odborníky je ale považována za historicky vůbec první skutečnou topmodelku. A její fotografie by se ve světě módy jistě neztratily ani dnes.

Narodila se v roce 1911 a když začala ve 25 letech poprvé pózovat, měla již za sebou studium tance a sochařiny. Kvůli kariéře profesionální tanečnice se koneckonců přestěhovala přes celou Evropu do Paříže. Náhodou ji ovšem v budově, kde bydlela, potkal ve výtahu fotograf Willy Maymald. Požádal ji o pózování v několika různých kloboucích a jeho fotografie se dostaly až na stůl Horsta P. Horsta z časopisu Vogue.

Pak už šlo vše velmi rychle. Talentovaná umělkyně se objevila na obálkách časopisů Vogue, Stern, Time a mnoha dalších. Když v roce 1939 odcházela do New Yorku, byla už hvězdou světového formátu. Kolegové z branže si na ní cenili především nenucené elegance a až patricijské aury, jež Lisu přirozeně obklopovala.

Z modelky sochařka

Ačkoliv spolupracovala s nejlepšími fotografy tehdejší doby, ty nejoceňovanější snímky vytvořila až společně se svým druhým manželem – Irvingem Pennem. Tomu byla životní múzou a z jejich spolupráce vzešla i série aktů, která byla na tehdejší dobu velmi odvážná.

Fotoaparátů, kamer a pozornosti všeobecně se ale krásná Švédka nikdy nebála. Říkávala, že vlastně nepřestala tančit, jen se naučila ladné pohyby přerušit v ten správný moment. Po ukončení bohaté kariéry modelky se vrhla na umění a i zde uspěla. Jako sochařka vystavovala v galeriích po celých Spojených státech.

„Vytvořit krásný snímek znamená vytvořit umění,“ říkávala Lisa. Jestli měla pravdu, můžete sami posoudit v naší galerii.

Podívejte se do fotogalerie:

Diskuse ke článku