nahoru

Propaganda po americku: Takhle vláda USA bojovala proti všudypřítomným sovětským agentům

pos30. června 2020 • 11:30
Propaganda po americku: Takhle vláda USA bojovala proti všudypřítomným sovětským agentům
foto: Library of Congress

Píše se rok 1960, svět se nachází v jednom z nejtěžších období studené války. A tato doba je samozřejmě i zlatou érou špionáže. A každá země se stejně tak snaží svoje vojenská zařízení co nejvíce utajit. Vláda Spojených států vydává sérii plakátů, kterými nabádá obyvatelstvo k obezřetnosti, a to jak doma, tak i na cestách mimo USA.

Na přelomu padesátých a šedesátých let procházel svět jedním z nejhorších období studené války mezi Západem a Východem. Obě velmoci se zběsilým zbrojením snaží předběhnout protivníka, schyluje se k nechvalně proslulé kubánské krizi.

Nedílnou součástí studené války byla samozřejmě špionáž. Zjistit, co plánuje nepřítel, je v jakékoliv válce zásadním krokem k úspěchu. Velmoci samozřejmě věděly, že se jejich území špióny doslova hemží, a tak se na obou stranách podnikaly různé kroky k utajení. V některých zemích bývalého východního bloku bylo například zakázáno fotografovat vybraná nádraží, která byla považována za strategické vojenské body.

Vláda Spojených států jako jeden z kroků boje proti špionáži vydala sérii plakátů, kde k výzvám k obezřetnosti využívá například i postavu Santa Clause či obraz Mony Lisy.

Podívejte se, jak americká vláda nabádala své občany, aby si „nepouštěli hubu na špacír“:

pos
Diskuse ke článku