nahoru

Rakouský prezident Bellen vzal do své delegace na návštěvu Číny i sedmiletou holčičku, geniální houslistku

Daniel Baret8. dubna 2018 • 07:00
Rakouský prezident Bellen vzal do své delegace na návštěvu Číny i sedmiletou holčičku, geniální houslistku
foto: Foto: Carina Karlovits/HBF

Rakušané umí někdy pořádně překvapit. Jejich prezident Alexander Van der Bellen vzal do své delegace na státní návštěvu Číny i sedmiletou holčičku, Annu Cäcilii Pfößovou, která je považována za zázračné dítě a geniální houslistku. Rakouská delegace bude v Číně od 7. do 12. dubna a velmi pozoruhodné je i její celkové složení.

Sedmiletá Anna Cäcilia Pfößová je považována kvůli své vynikající hře na housle za zázračné dítě. V Číně zahraje na nástroj, který byl vyroben v roce 1740 a patřil Mozartově sestře Marii Anně. Nadaná malá hudebnice zahraje několik skladeb v neděli 8. dubna na slavnostním banketu, který pro rakouskou delegaci pořádá v Pekingu čínský prezident Si Ťin-pching.

„Anna Cäcilie nás bude v Číně zastupovat jako hudební velvyslanec a představí nás jako zemi kultury,“ řekl agentuře APA prezident Van der Bellen. Anna pochází z hudební rodiny. Navícmanželka čínského prezidenta je bývalá zpěvačka a velmi se zajímá o klasickou hudbu, takže se očekává, že nápad s mladou houslistkou bude přijat s nadšením.

Do Číny s prezidentem odletěla i delegace 170 významných podnikatelů. A navíc, což je v rakouských novodobých dějinách historická událost, na společnou návštěvu s ním odjel také kancléř Sebastian Kurz. Ještě nikdy se nestalo, aby Rakousko na oficiální státní návštěvě zastupovali v jedné zemi najednou prezident i předseda vlády. Podle odborníků to dokládá velkou vážnost, která je cestě do Číny u našich sousedů přikládána.

Spolupráce Bellena a Kurze je založena na velkém vzájemném respektu, přestože mají například zásadně rozdílné názory na migraci. Mladý kancléř je představitelem pravice, zatímco prezident předtím zastupoval Zelené. Jak je ale vidět, někde to může fungovat bez větších problémů, když se chce a politici se k sobě chovají korektně.Diskuse ke článku