nahoru

Nejrychleji rostoucím milionovým městem světa je čínské Pej-chaj, centrum obchodu a cíl turistů

Daniel Baret 2. dubna 2018 • 14:50
Nejrychleji rostoucím milionovým městem světa je čínské Pej-chaj, centrum obchodu a cíl turistů
foto: News.cn

Číňané pořád bohatnou, mohutně obchodují se světem a nesmírně rádi cestují. To vše silně ovlivňuje i rychlý růst mnoha měst v nejlidnatější zemi světa. A podle odborníků je jedním z vůbec nejrychleji rostoucích měst na planetě jihočínský přístav Pej-chaj. Za posledních dvacet let se počet jeho obyvatel zvýšil až o 30 procent a boom se v tomto směru ještě zrychluje.

Odborníci předpokládají, že Pej-chaj by v příštích letech mohlo v případě obyvatelstva růst až o deset procent ročně. Místo se nachází na jihu autonomní oblasti Kuang-si na břehu Tonkinského zálivu a kromě krásných pláží se jedná i o důležitý přístav, který má podobně jako mnoho měst v této oblasti Číny i svůj průmyslový park, který podporuje velkou expanzi ve vývozu zboží.

V současnosti má 1,7 milionu obyvatel, proto je v Číně považováno za „malé město“. Láká ale stále více migrantů z vnitřní Číny a pořád se rozšiřují i služby pro turisty. Za rok sem přijede kolem 7 milionů návštěvníků.

Podle berlínské společnosti Datawrapper je to v současnosti nejrychleji rostoucí město světa.

Podle Datawrapperu rostou čínská města v průměru šestkrát rychleji než například Londýn a až dvacetkrát rychleji než New York.

Pej-chaj je také součástí novodobé Hedvábné stezky, které čínská vláda říká iniciativa „One belt One raod“. Ta nevede jenom do Evropy, jak o tom slyšíme pořád u nás, ale také má své námořní trasy, které začínají právě v jižní Číně. Země chce s jejich pomocí podstatně zvýšit svůj globální vliv.

Pro Čechy je zajímavé, že po uzavření takzvané Čchifuské koncepce zde po roce 1876 osm západních států vybudovalo kvůli obchodu své konzuláty, nemocnice, kostely a celnice. A byl zde i konzulát Rakousko-Uherska. Partnerským městem Pej-chaj je pak dnes Jablonec nad Nisou.Klíčová slova: fotogalerie, Čína, Pej-chejDiskuse ke článku