nahoru

Taoistický festival jen pro otrlé: Devět dní bez sexu, zato s noži v krku. Podívejte se

Tereza Stonišová 19. června 2021 • 07:40
Taoistický festival jen pro otrlé: Devět dní bez sexu, zato s noži v krku. Podívejte se
foto: Giselle Natassia

Taoistický festival v thajském městě Phuket je svátkem vegetariánů a sebetrýznitelů. Festival jménem Nine Emperor Gods trvá devět dní a kdybyste účastníky této události potkali, nejspíše by nebylo těžké se leknout – slaví se totiž propícháváním a prostrkáváním nejrůznějších předmětů skrze těla účastníků. Kteří, překvapivě, nekrvácí.

Ke svátku se váže zvláštní legenda, která se váže k tomuto svátku napříč jihovýchodní Asii. Svátek se totiž neslaví jen ve městě Phuket, ale právě v celém regionu. Zvyk prý začal koncem 19. století, pravděpodobně ve 20. letech. Tehdy se oblastí proháněla epidemie neznámé smrtící choroby, za jejíž odeznění se modlili mniši napříč celou Asií. Jednoho dne napadlo mnichy, že epidemie mohla být způsobená přenosem ze zvířete na člověka. I proto se zavedlo jakési dočasné všeobecné vegetariánství.

Díky dietě, při níž lidí vynechali maso, začala postupně epidemie odeznívat. Součástí festivalu je také modlení k devíti bohům, kteří lid údajně zachránili. Po devět dní se také účastníci vzdávají sexu a nosí pouze bílou barvu.

A proč se účastníci propichují? Podle tradice je to způsob, jak dosáhnout těsnějšího spojení obyčejného člověka s bohy. Kromě toho je to prý zdravé – o tom se ale dá s úspěchem pochybovat. I když je zvláštní a pro účastníky typické, že jim toto propichování, které vypadá na první pohled smrtelně, způsobuje jen malé jizvy a téměř žádní krvácení.

 

Diskuse ke článku