nahoru

Mladí brání ústavu. Na demonstraci #VyjdiVen dorazily v Praze stovky studentů

ČTK 15. března 2018 • 15:00
Mladí brání ústavu. Na demonstraci #VyjdiVen dorazily v Praze stovky studentů
foto: Zbyněk Pecák

V Česku začala v poledne půlhodinová stávka studentů na obranu ústavních hodnot. Na několika místech v Praze se sešly stovky lidí. Stávku vyhlásila Divadelní fakulta Akademie múzických umění (DAMU) a oslovila 320 škol. Iniciátor stávky #VyjdiVen Luboš Louženský ČTK řekl, že akce nemá zpochybňovat volební výsledek, je namířená proti premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO) a prezidentovi Miloši Zemanovi. V půl druhé pak na stávku navázal happening u Národního divadla, kam dorazilo až 300 lidí.

Před budovou DAMU byla v poledne zhruba stovka lidí. Někteří měli v rukou plakáty s bývalým prezidentem Václavem Havlem, vidět byla i česká a evropská vlajka nebo parodie prezidentské standarty s nápisem "Pravda vítězí?". Po projevech se studenti po půl jedné rozešli a neorganizovaně se přesunuli k Národnímu divadlu, kde na náměstí Václava Havla začal ve 13:30 happening. Na piazzetě se shromáždily až tři stovky lidí, podepisují se pod výzvu iniciativy #VyjdiVen a poslouchají projevy.

Před Národní technickou knihovnu v Praze 6 přišlo v poledne několik set studentů z okolních škol - Českého vysokého učení technického, Vysoké školy chemicko-technologické a Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy. Na zemi psali na velké papíry vzkazy pro demokracii, jako "ČT nedáme", "Mluvit pravdu" nebo "Zachraňme demokracii".

Na pražském Albertově, který je s protesty studentů historicky spjat, se sešlo několik stovek lidí. Na podpis petice se stála dlouhá fronta. Shromáždění organizovali studentiPřírodovědecké a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, podpořila je i vedení fakult. Mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek ČTK řekl, že škola aktivity studentů respektuje. Pedagog z Přírodovědecké fakulty Jan Černý studentům řekl, že na rektorátu UK zasedala Rada vysokých škol, která studentské protesty podpořila.

Zhruba 200 lidí se dnes v poledne sešlo také u Gymnázia Jana Nerudy v Hellichově ulici. Přišla mezi ně i radní pro školství Irena Ropková (ČSSD), která ocenila, že se protestů neúčastní jen vysokoškoláci, ale také středoškoláci. "Vnímám jako důležité, že se studentizajímají o dění ve společnosti a politiku," řekla ČTK. Ke stávce se připojili i studentiGymnázia Nad Štolou, ovšem většinou pouze symbolicky v lavicích. Vyučující je totiž bez omluvenky odmítli pustit z budovy ven. Před školou se tak shromáždilo jen asi 40 žáků. Hojnou účast hlásilo i Gymnázium Na Vítězné pláni v Praze 4, kde vybrali 464 podpisů.

ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.