Z titulní strany Playboye se snaží ruská moderátorka dostat do Kremlu | Reflex.cz
nahoru

Z titulní strany Playboye se snaží ruská moderátorka dostat do Kremlu

Daniel Baret26. prosince 2017 • 11:20
Z titulní strany Playboye se snaží ruská moderátorka dostat do Kremlu
foto: Playboy

Xenija Anatoljevna Sobčaková (36) se v listopadu 2006 objevila na titulní stránce ruské verze Playboye, slavného časopisu pro pány. Uvnitř vydání bylo ještě dalších sedm fotek, na kterých ji mohli čtenáři vidět. Přestože není ani na jednom snímku není nahá, byla to velká senzace. Je totiž dcerou Anatolije Sobčaka, někdejšího známého starosty Petrohradu. Moderátorka a novinářka Sobčaková se teď rozhodla s Vladimirem Putinem soutěžit o Kreml.

Xenija Sobčaková v říjnu oznámila kandidaturu v ruských prezidentských volbách, jejichž první (a zřejmě i poslední) kolo se uskuteční 18. března příštího roku. Dcera známého politika nemá sice vůbec žádnou šanci uspět, Putinova podpora se totiž odhaduje na zhruba 70 procent, ale protože pracuje jako moderátorka a novinářka v opoziční internetové televizi Dožď, dá se brát její kandidatura jako malý test režimu.

Chcete vidět, jak vypadá skutečné Rusko a Ukrajina? Podívejte se na jedinečné snímky

První kolo přímého souboje s Putinem už proběhlo. Na velké tiskové konferenci ruského prezidenta 14. prosince dostala Sobčaková šanci položit Putinovi otázku. Ten si u toho neodpustil dotaz, zda šestatřicetiletá blondýna, kterou konzervativní ruské kruhy považují za skandální celebritu (i kvůli někdejšímu focení pro Playboy), klade otázku jako novinářka nebo jeho protikandidátka. Sobčaková se ptala na státem řízený postih ruských opozičních politiků. Putin ji odbyl odkazem na Ukrajinu, kterou Kreml používá jako odstrašující příklad chaosu a extremismu. „Rusové si nic takového nepřejí a režim nikdy nic takového nedopustí,“ řekl kremelský šéf svoji protikandidátce.

Pikantní na kandidatuře Sobčakové je, že její otec byl kdysi politickým mentorem Vladimira Putina, prvním demokraticky zvoleným starostou Petrohradu a spoluautorem současné ústavy Ruské federace.

Sobčaková ale vystupuje dlouhodobě proti cenzuře v Rusku i proti samotnému Putinovi, kterého ze svého mládí velmi dobře zná.

Tohle uvidíte jen v Rusku. Snímky, které ukazují jeho nejupřímnější tvář
Nostalgie po životě v SSSR: Nejsou sirky, máslo ani škrob, ale vodka je vždycky!

Daniel BaretVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Fámy, které cloumají státem, jsou nejriskantnějším nástrojem politiky
PREMIUM X Diskriminace mužů-účetních: Česká veřejná správa povýšila formalismus na kafkovský piedestal
PREMIUM X Bouřlivý říjen 1918: Jak vzniklo Německé Rakousko a málem nevzniklo Československo
PREMIUM X Jaroslav Lobkowicz: Monarchie? Raději bych zůstal u prezidenta a republiky...
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější