nahoru

Švýcarští inženýři posunuli hranice možného, vytvořili nejstrmější lanovku na světě

Tereza Stonišová 22. prosince 2017 • 16:30
Video se připravuje ...
Nejstrmější lanovka světa vypadá jako sudy piva
• video: 
Facebook

Vypadá vlastně nenápadně, není nepodobná známé české či slovenské zubačce. Její designéři se záměrně snažili zkombinovat tradiční vzhled této kuriozity s moderními technologiemi, jimiž chtěli upozornit, že švýcarské konstruktérství má světu co dát. V neděli byla slavnostně zprovozněna nejstrmější železnice na světě.

Pasažéři této podivuhodné lanové dráhy budou moci kromě nevšedního zážitku ze samotné jízdy také pozorovat okolní krajinu. Sedačky uvnitř soupravy jsou totiž odstupňované tak, aby bylo možné mít slušný výhled ze všech míst, nejen z těch, které jsou nejblíže oken. Souprava se pohybuje rychlostí až 10 metrů za sekundu (až 36 kilometrů za hodinu).

Světový unikát slavnostně otevřel během zahajovacího ceremoniálu švýcarský prezident Doris Leuthard. Nejstrmější železnice se nachází v oblasti centrálního Švýcarska, v alpském lyžařském rezortu Stoos, který se nachází ve výšce 1300 metrů nad mořem. Lanovka pojme 36 pasažérů. Úhel, pod kterým se souprava dostává do horského střediska, je neuvěřitelných 47,7 stupňů.

Ivan Steiner, mluvčí švýcarských železnic, pro britský list Guardian uvedl, že tato lanovka nahradila již zastaralou, která v místě fungovala již od roku 1933. „Po 14 letech plánování a konstruování jsme na tento okamžik opravdu velmi pyšní,“ uvedl.

 



Klíčová slova: Švýcarsko, VIDEO, fotogalerie, lanovka



Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.