nahoru

Švýcarští inženýři posunuli hranice možného, vytvořili nejstrmější lanovku na světě

Tereza Stonišová22. prosince 2017 • 16:30
720p360p

Vypadá vlastně nenápadně, není nepodobná známé české či slovenské zubačce. Její designéři se záměrně snažili zkombinovat tradiční vzhled této kuriozity s moderními technologiemi, jimiž chtěli upozornit, že švýcarské konstruktérství má světu co dát. V neděli byla slavnostně zprovozněna nejstrmější železnice na světě.

Pasažéři této podivuhodné lanové dráhy budou moci kromě nevšedního zážitku ze samotné jízdy také pozorovat okolní krajinu. Sedačky uvnitř soupravy jsou totiž odstupňované tak, aby bylo možné mít slušný výhled ze všech míst, nejen z těch, které jsou nejblíže oken. Souprava se pohybuje rychlostí až 10 metrů za sekundu (až 36 kilometrů za hodinu).

Jak vypadají plodiny, které znáte z obchodů, před sklizní? Některé fotky vás překvapí

Světový unikát slavnostně otevřel během zahajovacího ceremoniálu švýcarský prezident Doris Leuthard. Nejstrmější železnice se nachází v oblasti centrálního Švýcarska, v alpském lyžařském rezortu Stoos, který se nachází ve výšce 1300 metrů nad mořem. Lanovka pojme 36 pasažérů. Úhel, pod kterým se souprava dostává do horského střediska, je neuvěřitelných 47,7 stupňů.

Ivan Steiner, mluvčí švýcarských železnic, pro britský list Guardian uvedl, že tato lanovka nahradila již zastaralou, která v místě fungovala již od roku 1933. „Po 14 letech plánování a konstruování jsme na tento okamžik opravdu velmi pyšní,“ uvedl.

Nejvíce sexy zdravotní sestřička na světě uhranula internet, sledují ji miliony lidí
Život v rakvi: Podívejte se, jak vypadá opravdu drsné bydlení v Hongkongu

 Klíčová slova: Švýcarsko, lanovka, fotogalerie, videoDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,830
22,730
28,540
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější