nahoru

Kostel v Libavé: Vězení, kde sovětští vojáci měli čekat na popravu

Michal Nosek, E15.cz 5. prosince 2017 • 12:50
Kostel v Libavé: Vězení, kde sovětští vojáci měli čekat na popravu
foto: ČVUT- Fakulta elektrotechnická

Tým pražské elektrotechnické fakulty se zaměřil na snímání interiérů historických objektů pomocí dronů. K nejzajímavějším objektům patří kostel ve vojenském újezdu Libavá, který během desítek let výrazně poškodila sovětská i československá armáda.

„Sovětští vojáci si v kostele, toho času přeměněném na vězení, odpykávali svůj trest. Podle svědectví místních někteří i čekali na popravu. A mnohem dříve čeští vojáci kostel využívali jako cvičnou střelnici,“ uvedl šéf monitorovacího projektu Martin Saska.

Podklady techniků mají pomoci památkářům k rozhodnutí, zda ruské nápisy na zdech a stopy po kulkách zůstanou i po rekonstrukci součástí historického odkazu kostela, nebo budou odstraněny a kostel se vrátí do původního stavu.

Vojenské území Libavá vzniklo v roce 1946 na základě rozhodnutí vlády Klementa Gotwalda. V roce 1948 zde například byla pod vedením Antonína Sochora vycvičena izraelská vojenská brigáda. Po okupaci v roce 1968 byla část území postoupena sovětské armádě. Někteří historici tvrdí, že na území vojenského prostoru Libavá byly rozmístěny jaderné zbraně.

Michal Nosek, E15.cz
Diskuse ke článku