Kostel v Libavé: Vězení, kde sovětští vojáci měli čekat na popravu | Reflex.cz
nahoru

Kostel v Libavé: Vězení, kde sovětští vojáci měli čekat na popravu

Michal Nosek, E15.cz5. prosince 2017 • 12:50
Kostel v Libavé: Vězení, kde sovětští vojáci měli čekat na popravu
foto: ČVUT- Fakulta elektrotechnická

Tým pražské elektrotechnické fakulty se zaměřil na snímání interiérů historických objektů pomocí dronů. K nejzajímavějším objektům patří kostel ve vojenském újezdu Libavá, který během desítek let výrazně poškodila sovětská i československá armáda.

„Sovětští vojáci si v kostele, toho času přeměněném na vězení, odpykávali svůj trest. Podle svědectví místních někteří i čekali na popravu. A mnohem dříve čeští vojáci kostel využívali jako cvičnou střelnici,“ uvedl šéf monitorovacího projektu Martin Saska.

Podklady techniků mají pomoci památkářům k rozhodnutí, zda ruské nápisy na zdech a stopy po kulkách zůstanou i po rekonstrukci součástí historického odkazu kostela, nebo budou odstraněny a kostel se vrátí do původního stavu.

Vojenské území Libavá vzniklo v roce 1946 na základě rozhodnutí vlády Klementa Gotwalda. V roce 1948 zde například byla pod vedením Antonína Sochora vycvičena izraelská vojenská brigáda. Po okupaci v roce 1968 byla část území postoupena sovětské armádě. Někteří historici tvrdí, že na území vojenského prostoru Libavá byly rozmístěny jaderné zbraně.

Michal Nosek, E15.cz
Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější