Klimatizace bez elektřiny? Indičtí architekti oživili řešení ze starověkého Egypta | Reflex.cz
nahoru

Klimatizace bez elektřiny? Indičtí architekti oživili řešení ze starověkého Egypta

Martin Mrázek16. října 2017 • 14:30
Klimatizace bez elektřiny? Indičtí architekti oživili řešení ze starověkého Egypta
foto: Ant Studio

Společnost Ant Studio z Nového Dillí představila ekologickou alternativu moderních ochlazovacích systémů. Jejich verze klimatizace se opírá pouze o vodu a trubky z hlíny na keramiku, jimiž tekutina proudí. Následkem toho pak struktura ochlazuje vzduch, který celou soustavou připomínající včelí úl prochází.

Autoři se netají tím, že se při stavbě inspirovali archeologickými nálezy z období starověkého Egypta a Indie. Podobné „klimatizace“ byly v tehdejší době u zámožnějších lidí poměrně časté. Indičtí architekti celý koncept pouze vylepšili. Za použití počítačové analýzy a moderních kalibračních technik optimalizovali délku a tloušťku trubek pro maximální výkonnost. V továrně Deki Electronics, kde byla ekologická klimatizace nainstalována, se následně podařilo snížit teplotu z 50 °C na přijatelnějších 36 °C.

„Indická léta jsou náročná, zvláště pak na pracovištích. V parném prostředí ztrácí pracovníci chuť do práce a klesá jejich výkonnost. Příliš velké vedro se navíc může odrazit na jejich zdraví. Deki Electronics čelilo přesně tomuto problému. Jenže velká a nákladná klimatizace nebyla v jejich případě možná,“ uvedlo Ant Studio v tiskové zprávě.

Adolf Hitler chtěl být umělcem, ale jeho 35 obrazů dokazuje, že to byla marná snaha

Jejich alternativní forma klimatizace tak byla ideálním řešením. Je třeba zmínit, že konkrétně v továrně Deki Electronics je voda v systému přečerpávána elektřinou poháněným čerpadlem. Autoři ale upozorňují, že v případě využití přirozeného proudu vody či občasného polití struktury může celý systém fungovat opravdu nezávisle na jakémkoliv pohonu.

„Věřím, že tenhle experiment vyšel skvěle. Otevírá totiž prostor mnoha možnostem dalšího využití tohoto systému. Mohl by kompletně redefinovat způsob, jakým se na chladící systémy obecně díváme. Každá instalace by mohla být brána jako umělecké dílo,“ tvrdí zakladatel Ant Studia Monish Siripurapu.

Sex, drogy a nespoutaná zábava: Unikátní pohled do zákulisí čínských nočních podniků
Jak vypadají plodiny, které znáte z obchodů, před sklizní? Některé fotky vás překvapí

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,640
22,790
29,590
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější