nahoru

Je v Indii víc žena, nebo kráva? Unikátní projekt ukazuje nebezpečí sexuálních útoků

Johana Kudrnová7. července 2017 • 15:30
Je v Indii víc žena, nebo kráva? Unikátní projekt ukazuje nebezpečí sexuálních útoků
foto: Instagram.com/sujatroghosh

Fotograf Sujatro Ghosh se pod vlivem nálad a tendencí současné Indie rozhodl kontroverzním fotoprojektem rozpoutat diskuzi o stavu indické společnosti, která si, zdá se, cení více života posvátných krav než životů žen a dívek. Ženy s maskou krávy na hlavě fotografoval u turistických atrakcí, před prezidentským palácem i doma. Naráží tím na fakt, že v bezpečí před sexuálními útoky dnes nejsou prakticky nikde.

V zemi dojde ke znásilnění v průměru každých patnáct minut. Brutalita spojená s tímto projevem sexuálního násilí představuje v podstatě jediné téma, které se z indického subkontinentu dostane do západních médií. Spravedlnosti se mnoha ženám nedostane vůbec, těm šťastnějším často po mnoha let trvajících procesech.

Smutná realita spojená s násilím na Indkách pak tvrdě kontrastuje s přístupem extrémních hinduistických skupin ke krávám. Kráva představuje pro hinduisty posvátné zvíře, zasluhující si ochranu a respekt obecně, některé komunity však k tradici přistupují dogmatičtěji než jiné. V mnoha indických státech je dnes zabití krávy trestným činem a za jeho spáchání jsou ukládány přísné tresty. V současné době dokonce parlament diskutuje o zavedení trestu smrti za zabití skotu.

Stejné zvyky samozřejmě nerespektují muslimské komunity (Islám v Indii vyznává asi 14 % obyvatel), pro které podobně jako pro křesťany představují pokrmy z hovězího masa základ jídelníčku. Za poslední dva roky bylo kvůli domnělé porážce krávy spontánně zabito nejméně deset lidí, přičemž k vraždám dochází často v důsledku klepů a dohadů. Muslimové jsou napadáni i za pouhý převoz kravského mléka.

Sujatro Ghoshovi se kontroverzi projektem vzbudit podařilo. Zatímco tisíce žen mu posílají za upozornění na šokující paradox poděkování, tisk se k projektu staví kriticky. Zda budou mít působivé fotografie na změnu společenské atmosféry v Indii dlouhodobý vliv, ukáže čas. Na snímky se můžete podívat v naší galerii:Klíčová slova: znásilnění, fotogalerie, Indie, krávaDiskuse ke článku