nahoru

Rusko slaví Den vítězství nad nacistickým Německem, byly zrušeny přelety stíhaček nad Moskvou

ČTK, red9. května 2017 • 14:40
Rusko slaví Den vítězství nad nacistickým Německem, byly zrušeny přelety stíhaček nad Moskvou
foto: ČTK

Rusko dnes oslavuje Den vítězství, připomínající konec druhé světové války. Vojenskou sílu demonstruje přehlídkami, které se kvůli časovému posunu již konaly ve městech na Dálném východě. V přístavu Vladivostok posádka předvedla protiletadlové rakety S-300 a Osa, a také protilodní střely Bal a Bastion. Nechyběly ani jednotky reprezentující štáb Tichooceánské flotily.

Tradičně největší vojenská přehlídka se i letos konala v Moskvě, kde po Rudém náměstí pochodovalo více než 10.000 vojáků a vojákyň. Předvedlo se také 114 kusů bojové techniky. Součástí přehlídky měl být i přelet 72 letadel a vrtulníků, který byl však kvůli nepřízni počasí zrušen. Poprvé na Rudé náměstí vyjela technika určená pro nasazení v Arktidě.

Oslavy vítězství v Moskvě podle tisku vyjdou na více než půl miliardy rublů (asi 220 milionů Kč), přestože z hlediska počtu tanků a další techniky má být letošní moskevská přehlídka nejskromnější za poslední tři roky.

Den vítězství je v Rusku považován za svátek, který obyvatele nejvíce sjednocuje. Někdejší Sovětský svaz ztratil podle odhadů v druhé světové válce 26 milionů svých občanů.

Den vítězství se v Rusku i většině postsovětských republik slaví 9. května, tedy o den později než na Západě včetně Česka. Vysvětluje se to tím, že v době kapitulace Německa, což bylo 8. května 1945, bylo v Moskvě vzhledem k časovému posunu už po půlnoci.

ČTK, red
Diskuse ke článku