nahoru

Podněstří, nostalgická černá díra Evropy. Vládne zde tíseň, chudoba a láska k Sovětskému svazu

Tereza Stonišová5. dubna 2017 • 17:30
Podněstří, nostalgická černá díra Evropy. Vládne zde tíseň, chudoba a láska k Sovětskému svazu
foto: Julia Autz

Podněstří – separatistické území Moldávie, které chová nostalgické sympatie k putinovskému Rusku. Místo, kde před budovou parlamentu v hlavním městě Tiraspol stojí hrdá budovatelská Leninova socha. Mnozí Podněstří považují za černou díru, jíž proplouvají zbraně z Ruska a Ukrajiny do rukou teroristů. Atmosféru této zapomenuté oblasti můžete nyní pocítit pomocí působivých fotografií.

Podněsterská moldavská republika, jak zní oficiální název tohoto neuznaného státu, se nachází nedaleko Černého moře. Podněstří je vklíněný úzký pruh území mezi Ukrajinou a Moldávií, jen asi pětadvacet kilometrů vzdálený od moldavského hlavního města Kišiněv.

Podněsterská moldavská republika má již od 90. let hluboké konflikty se sousední Moldávií. Ta ji vnímá jako separatistické rebelské území, které se od Moldávie neprávem odtrhlo. Mezi státy panuje značná animozita vyostřovaná neustálým připomínáním starých křivd. Podněsterské významné město Bendery ležící na pravém břehu řeky Dněstr kupříkladu nemůže moldavské armádě zapomenout její brutální útok z června roku 1992, kdy problém mezi oběma zeměmi přerostl v ozbrojený konflikt.

Když umírají Rusové, je to normálka? Je suis Saint-Pétersbourg!
Jiří X. Doležal 5. dubna 2017 • 15:19

Když umírají Rusové, je to normálka? Je suis Saint-Pétersbourg!

Podněstří je známé svou afinitou k Rusku. Je na něm ekonomicky závislé, ale nejen to – tamní obyvatelé se většinově považují za Rusy, i když například z hlavního města je to k ruské hranici přes pět stovek kilometrů. Nostalgie po stalinismu, ale také chudoba a nedostatečná vybavenost v základní infrastruktuře, to vše je vidět z podněsterských fotografií, které z místa přinesla fotografka Julia Autzová. Na jejich výběr se nyní můžete podívat v galerii:

Tohle uvidíte jen v Rusku. Snímky, které ukazují jeho nejupřímnější tvář
Gangsterský hřbitov v ruském Jekatěrinburgu budí svými nezvyklými náhrobky úžas
Nostalgie po životě v SSSR: Nejsou sirky, máslo ani škrob, ale vodka je vždycky!Klíčová slova: Podněstří, Rusko, Sovětský svazDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,420
21,770
28,600
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější