Zmačkaná plechovka, nebo vzácný porcelán? Umělec si hraje s materiálem, výsledek je působivý | Reflex.cz
nahoru

Zmačkaná plechovka, nebo vzácný porcelán? Umělec si hraje s materiálem, výsledek je působivý

Tereza Stonišová4. dubna 2017 • 11:30
Zmačkaná plechovka, nebo vzácný porcelán? Umělec si hraje s materiálem, výsledek je působivý
foto: Boredpanda.com

Lei Xue je známý čínský umělec renesančního typu – je malíř, sochař a zvládá točit i profesionální videa. Jedním z jeho posledních počinů, který v Číně vzbudil pozornost, je projekt s názvem „Pití čaje“. Umělec vytváří z porcelánu zmačkané plechovky, které by mohly konkurovat i českému „cibuláku“.

Tvar, který u porcelánu překvapí, zaujme pozorovatele nového projektu čínského umělce, který oživil tradiční vzory z období dynastie Ming. Na první pohled plechovky matou: jsou opravdu z porcelánu, nebo jsou to prostě jen zmačkané bezcenné plechovky? Umělec chtěl, aby lidé o jeho díle přemýšleli. Aby přemýšleli o tom, jaké jednorázové produkty kupují a jak je potom recyklují (či spíše nerecyklují). Výtvor je pochopitelně originální i svým dovedným zpracováním: zmačkaný porcelán vypadá, jako by se zrovna někomu promáčkl pod rukama.

Porcelán je jednou z nejtradičnějších ručně vyráběných umělecko-užitkových věcí v Číně. Je to také právě Čína, díky níž se unikátní způsob výroby nádobí všeho druhu rozšířil do Evropy, ovšem až zhruba o tisíc let později, než se v Číně začal vyrábět. Na Starý kontinent se totiž výroba porcelánu dostala díky obchodu s dalekou Čínou až na přelomu 16. a 17. století.

Ve správný čas na správném místě. Fotograf vtipně zachytil běžný pouliční život Francouzů
Nádherný sporťák Škoda Winnetou letos slaví 50 let. Kvůli chybám se nikdy nevyráběl
Na kolena a nakupovat: V Bulharsku z nouze otevírali obchody ve sklepě, teď jsou fenoménemKlíčová slova: Čína, porcelán, fotogalerie, odpad


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Věda a technika, hipsteři
11. června 2019 • 14:05

Věda a technika, hipsteři

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější