nahoru

Zmačkaná plechovka, nebo vzácný porcelán? Umělec si hraje s materiálem, výsledek je působivý

Tereza Stonišová 4. dubna 2017 • 11:30
Zmačkaná plechovka, nebo vzácný porcelán? Umělec si hraje s materiálem, výsledek je působivý
foto: Boredpanda.com

Lei Xue je známý čínský umělec renesančního typu – je malíř, sochař a zvládá točit i profesionální videa. Jedním z jeho posledních počinů, který v Číně vzbudil pozornost, je projekt s názvem „Pití čaje“. Umělec vytváří z porcelánu zmačkané plechovky, které by mohly konkurovat i českému „cibuláku“.

Tvar, který u porcelánu překvapí, zaujme pozorovatele nového projektu čínského umělce, který oživil tradiční vzory z období dynastie Ming. Na první pohled plechovky matou: jsou opravdu z porcelánu, nebo jsou to prostě jen zmačkané bezcenné plechovky? Umělec chtěl, aby lidé o jeho díle přemýšleli. Aby přemýšleli o tom, jaké jednorázové produkty kupují a jak je potom recyklují (či spíše nerecyklují). Výtvor je pochopitelně originální i svým dovedným zpracováním: zmačkaný porcelán vypadá, jako by se zrovna někomu promáčkl pod rukama.

Porcelán je jednou z nejtradičnějších ručně vyráběných umělecko-užitkových věcí v Číně. Je to také právě Čína, díky níž se unikátní způsob výroby nádobí všeho druhu rozšířil do Evropy, ovšem až zhruba o tisíc let později, než se v Číně začal vyrábět. Na Starý kontinent se totiž výroba porcelánu dostala díky obchodu s dalekou Čínou až na přelomu 16. a 17. století.Klíčová slova: fotogalerie, Čína, odpad, porcelánDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.