nahoru

V Kyjevě je nejhlubší stanice metra na světě – 105 metrů pod zemí. Na pražském Náměstí Míru je to 53 metrů

Daniel Baret 21. března 2017 • 13:40
V Kyjevě je nejhlubší stanice metra na světě – 105 metrů pod zemí. Na pražském Náměstí Míru je to 53 metrů
foto: Flickr

Pokud jste někdy jeli eskalátorem na stanici metra Náměstí Míru v Praze, tak váš pocit, že jedete od vlaku na povrch nějak dlouho, byl zcela správný. Stanice je 53 metrů pod povrchem a je suverénně nejhlubší v systému metra naší metropole. Patří dokonce k nejhlubším na celém světě. Jenže na stanici Arsenalna v ukrajinském Kyjevě nemá – ta je přesně 105,5 metrů pod zemí a patří ji v tomto směru světové prvenství.

Stanice Arsenalna je na lince Svjatošynsko-Brovarska, která byla vybudována v Kyjevě jako první a otevřena pro cestující byla v listopadu roku 1960. Se svoji hloubkou přes 105 metrů nemá kyjevská Arsenalna ve světě konkurenci.

Mezi nejhlubší stanice metra na světě patří Washington Park v americkém Portlandu, která je umístěna 79 metrů pod povrchem země. Nebo Hampstead station v Londýně se svými 58,5 metry. A samozřejmě naše Náměstí Míru v Praze s již zmiňovanými 53 metry.

U všech těchto stanic musíte počítat s určitou časovou rezervou, protože eskalátory jedou do takové hloubky skutečně poměrně dlouho. Raději si přidejte minuty, ne jenom desítky sekund.

Stanice Arsenalna v ukrajinském Kyjevě. Stanice Arsenalna v ukrajinském Kyjevě.Foto FlickrKlíčová slova: metro, fotogalerie, kyjev, Lidé a ZeměDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.