V Kyjevě je nejhlubší stanice metra na světě – 105 metrů pod zemí. Na pražském Náměstí Míru je to 53 metrů | Reflex.cz
nahoru

V Kyjevě je nejhlubší stanice metra na světě – 105 metrů pod zemí. Na pražském Náměstí Míru je to 53 metrů

Daniel Baret21. března 2017 • 13:40
V Kyjevě je nejhlubší stanice metra na světě – 105 metrů pod zemí. Na pražském Náměstí Míru je to 53 metrů
foto: Flickr

Pokud jste někdy jeli eskalátorem na stanici metra Náměstí Míru v Praze, tak váš pocit, že jedete od vlaku na povrch nějak dlouho, byl zcela správný. Stanice je 53 metrů pod povrchem a je suverénně nejhlubší v systému metra naší metropole. Patří dokonce k nejhlubším na celém světě. Jenže na stanici Arsenalna v ukrajinském Kyjevě nemá – ta je přesně 105,5 metrů pod zemí a patří ji v tomto směru světové prvenství.

Stanice Arsenalna je na lince Svjatošynsko-Brovarska, která byla vybudována v Kyjevě jako první a otevřena pro cestující byla v listopadu roku 1960. Se svoji hloubkou přes 105 metrů nemá kyjevská Arsenalna ve světě konkurenci.

Mezi nejhlubší stanice metra na světě patří Washington Park v americkém Portlandu, která je umístěna 79 metrů pod povrchem země. Nebo Hampstead station v Londýně se svými 58,5 metry. A samozřejmě naše Náměstí Míru v Praze s již zmiňovanými 53 metry.

U všech těchto stanic musíte počítat s určitou časovou rezervou, protože eskalátory jedou do takové hloubky skutečně poměrně dlouho. Raději si přidejte minuty, ne jenom desítky sekund.

Stanice Arsenalna v ukrajinském Kyjevě.

Unikátní snímky: Henryk Ross pohřbil filmy z lodžského ghetta, aby je schoval před nacisty
Prokletá 80. léta: 20 účesů z ročenek, za které děti rodičům rozhodně nepoděkují
Kosmická architektura pozdního SSSR: objekty nenávisti i obdivu
Johana Kudrnová 18. března 2017 • 10:40

Kosmická architektura pozdního SSSR: objekty nenávisti i obdivu

Daniel Baret


Klíčová slova: fotogalerie, Lidé a Země, Kyjev, metro


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,090
29,360
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější