Evoluce v přímém přenosu? Amazonský kmen Huaorani se mění kvůli lovu opic | Reflex.cz
nahoru

Evoluce v přímém přenosu? Amazonský kmen Huaorani se mění kvůli lovu opic

Martin Mrázek20. února 2017 • 16:30
Evoluce v přímém přenosu? Amazonský kmen Huaorani se mění kvůli lovu opic
foto: Pete Oxford

Ve větvích stromů tráví tolik času, že na to začalo reagovat i jejich tělo. Drtivá většina ze čtyř tisíc příslušníků ekvádorského kmene Huaorani má velmi ploché nohy, což jim umožňuje lepší šplh při lovu opic, jejich hlavního zdroje potravy. Unikátní kmen se stále drží starých tradic. Muži loví pomocí otrávených šipek, rodiny žijí v tradičních chýších a všichni mluví jazykem, který není příbuzný žádnému jinému. Přesto i oni nyní čelí tlaku moderní společnosti.

Jejich území bylo sice již v roce 1990 prohlášeno ekvádorskou vládou za etnickou rezervaci, ale ani to nezastavilo postup těžebních společností. Dobývání ropy se stále přibližuje jejich teritoriu a britský fotograf Pete Oxford se strachuje, že by to mohlo znamenat konec celého kmene. Ten je neodmyslitelně spjatý s místní přírodou a dokonale se jí přizpůsobil.

Nejde přitom jen o ploché nohy. Někteří příslušníci kmene mají na každé noze dokonce šest prstů. I když to se dá přičíst i místnímu malému genofondu. Přesto jsou ale živoucím důkazem o správnosti teorie evoluce.

Amazonky z Dahomey: Drsné válečnice, kterých se bála celá Afrika
Martin Mrázek 14. února 2017 • 14:30

Amazonky z Dahomey: Drsné válečnice, kterých se bála celá Afrika

"Během mého života jsem byl svědkem masivního úbytku domorodých kultur a jejich vědomostí. Postupně se stáváme jedním homogenizovaným celkem. To je pro mě znepokojivé," uvedl na svých stránkách Pete Oxford.

Snaží se proto zdokumentovat tolik domorodých kultur, kolik jen může. Slova o homogenizaci potvrzuje i fakt, že jeho starší fotografie používají různé kmeny k tomu, aby se mohly vrátit zpět k tradičnímu způsobu života.

Budou je jednou potřebovat i příslušníci kmene Huaorani? Oxford věří, že zájem veřejnosti je ještě může zachránit.

Nostalgie po životě v SSSR: Nejsou sirky, máslo ani škrob, ale vodka je vždycky!
Města duchů a zákaz vstupu: Podívejte se na hořící doly, které jsou v plamenech už…
Proč ženy zabíjejí? Přečtěte si 11 děsivých citátů sériových vražedkyňKlíčová slova: fotogalerie, evoluce, Ekvádor, indiáni


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,750
23,080
29,260
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější