nahoru

Kněz a prostitutky: Když víra k pomoci prostě nestačí

Martin Mrázek 23. ledna 2017 • 16:30
Kněz a prostitutky: Když víra k pomoci prostě nestačí
foto: Christian Bobst

Do hlavního města Namibie míří každoročně tisíce lidí. I přestože tam práci nemá více než čtvrtina obyvatel, migranti věří, že právě oni ve Windhoeku naleznou štěstí. Pro svobodné ženy je ale hledání zaměstnání velmi obtížné, a pokud mají navíc malé dítě, jejich šance na slušnou obživu se ještě snižují. Často se proto uchylují k prostituci, aby nezůstaly zcela bez domova a mohly alespoň posílat děti do školy.

Kněz Hermann Klein-Hitpass se stará o namibijské prostitutky již od roku 1990. Dva roky mu trvalo, než je přesvědčil o tom, že nepatří k policii. Od té doby už ale pomohl zhruba 5 tisícům žen a více než 10 tisícům dětí. V roce 2005 se mu dokonce povedlo zřídit vlastní centrum, které zaplatila katolická církev. A to prý i proto, že věřící nechtěli, aby prostitutky hledající pomoc chodily do převážně bílé čtvrti, kde kněz Hermann bydlí.

"Říkají mi, abych je prostě nechal umřít. To, co se tu děje, je naprosto šokující," uvedl sám Klein-Hitpass v krátkém dokumentu Prostitutky a kněz od Floriana Mebese.

Ženy, kterým pomáhá, mu svorně říkají otče. A jak sami tvrdí, není to kvůli jeho vazbě na církev. Vlastní rodiče často nemají a Hermannova nezištná pomoc jim je nahrazuje. Německý kněz, jehož práci ve vlasti ocenili Řádem za zásluhy, jim shání jídlo, oblečení, pořádá přednášky o sexuálně přenosných chorobách a rovněž rozdává kondomy. Navzdory oficiálnímu zákazu ze strany církve. Pomoc byla pro Hermanna vždy důležitější než pravidla.

Riziko nákazy virem HIV je v Namibii skutečně veliké. Většina zákazníků kondomy odmítá, takže prostitutky se kromě nákazy vlastní bojí i o zdraví svých dětí. Otec Hermann jim proto rozdává mléko v prášku, aby nedošlo k přenosu viru skrze mateřské mléko. Ani to ale děti před virem HIV neochrání. Muži v Namibii totiž věří tomu, že se AIDS zbaví díky sexu s mladou pannou, a tak vyhledávají stále mladší a mladší prostitutky.

Občas se proto stává, že děti k prostituci nutí vlastní rodiče. Tyto případy, kterým otec Hermann nedokáže zabránit, ho ničí nejvíce. Pokračování jeho práce je navíc vzhledem ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu velmi nejisté. Při poslední návštěvě autora snímků z fotogalerie, Christiana Bobsta, musel být 75letý kněz dokonce hospitalizován. A to bylo již v roce 2015. Ve Windhoeku se navíc zatím nenašel nikdo, kdo by byl ochoten v těžké práci otce Hermanna pokračovat.

Diskuse ke článku