Kněz a prostitutky: Když víra k pomoci prostě nestačí | Reflex.cz
nahoru

Kněz a prostitutky: Když víra k pomoci prostě nestačí

Martin Mrázek23. ledna 2017 • 16:30
Kněz a prostitutky: Když víra k pomoci prostě nestačí
foto: Christian Bobst

Do hlavního města Namibie míří každoročně tisíce lidí. I přestože tam práci nemá více než čtvrtina obyvatel, migranti věří, že právě oni ve Windhoeku naleznou štěstí. Pro svobodné ženy je ale hledání zaměstnání velmi obtížné, a pokud mají navíc malé dítě, jejich šance na slušnou obživu se ještě snižují. Často se proto uchylují k prostituci, aby nezůstaly zcela bez domova a mohly alespoň posílat děti do školy.

Kněz Hermann Klein-Hitpass se stará o namibijské prostitutky již od roku 1990. Dva roky mu trvalo, než je přesvědčil o tom, že nepatří k policii. Od té doby už ale pomohl zhruba 5 tisícům žen a více než 10 tisícům dětí. V roce 2005 se mu dokonce povedlo zřídit vlastní centrum, které zaplatila katolická církev. A to prý i proto, že věřící nechtěli, aby prostitutky hledající pomoc chodily do převážně bílé čtvrti, kde kněz Hermann bydlí.

"Říkají mi, abych je prostě nechal umřít. To, co se tu děje, je naprosto šokující," uvedl sám Klein-Hitpass v krátkém dokumentu Prostitutky a kněz od Floriana Mebese.

Sex, drogy a slzy: Podívejte se na běžný den v životě luxusní prostitutky

Ženy, kterým pomáhá, mu svorně říkají otče. A jak sami tvrdí, není to kvůli jeho vazbě na církev. Vlastní rodiče často nemají a Hermannova nezištná pomoc jim je nahrazuje. Německý kněz, jehož práci ve vlasti ocenili Řádem za zásluhy, jim shání jídlo, oblečení, pořádá přednášky o sexuálně přenosných chorobách a rovněž rozdává kondomy. Navzdory oficiálnímu zákazu ze strany církve. Pomoc byla pro Hermanna vždy důležitější než pravidla.

Riziko nákazy virem HIV je v Namibii skutečně veliké. Většina zákazníků kondomy odmítá, takže prostitutky se kromě nákazy vlastní bojí i o zdraví svých dětí. Otec Hermann jim proto rozdává mléko v prášku, aby nedošlo k přenosu viru skrze mateřské mléko. Ani to ale děti před virem HIV neochrání. Muži v Namibii totiž věří tomu, že se AIDS zbaví díky sexu s mladou pannou, a tak vyhledávají stále mladší a mladší prostitutky.

Občas se proto stává, že děti k prostituci nutí vlastní rodiče. Tyto případy, kterým otec Hermann nedokáže zabránit, ho ničí nejvíce. Pokračování jeho práce je navíc vzhledem ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu velmi nejisté. Při poslední návštěvě autora snímků z fotogalerie, Christiana Bobsta, musel být 75letý kněz dokonce hospitalizován. A to bylo již v roce 2015. Ve Windhoeku se navíc zatím nenašel nikdo, kdo by byl ochoten v těžké práci otce Hermanna pokračovat.

Prostituce, drogy, hazard: Opevněné město Kowloon nerespektovalo žádné zákony
Život uvnitř nevěstince v Bangladéši? Peklo zachyceno na silných snímcích
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější