Cena za palmový olej? V Barmě na něj drsně doplácí příroda i lidé | Reflex.cz
nahoru

Cena za palmový olej? V Barmě na něj drsně doplácí příroda i lidé

Martin Mrázek17. ledna 2017 • 12:20
Cena za palmový olej? V Barmě na něj drsně doplácí příroda i lidé
foto: Taylor Weldman

Na přelomu 20. a 21. století představil vládnoucí vojenský režim nový plán pro rozvoj Myanmaru (Barmy). Prosperitu mělo mimo jiné zajistit i masivní pěstování palmy olejné na jihu země. Pod zástěrkou zlepšení životních podmínek pro chudé zemědělce tak byla z 350 tisíc hektarů nedotčených pralesů vytvořena série plantáží. Jenže prakticky nic nevyšlo tak, jak si vláda naplánovala.

Nadnárodní korporace sice zajistily pravidelnou práci nekvalifikovaným dělníkům, ale ani vůči nim neplní své závazky nijak svědomitě. Dle svědectví fotografa Taylora Weldmana, jehož snímky si můžete prohlédnout v galerii, nezajišťují kvalitní lékařskou péči, adekvátní ubytování ani vzdělání pro děti.

Problém je navíc i s obyčejnými výplatami. Někteří pracovníci nevidí peníze i několik měsíců. A jelikož většina z nich pochází z odlehlých částí Barmy, nepřipadá v úvahu ani návrat domů. Na dlouhou cestu zkrátka nemají.

Válka tehdy a dnes: Připomeňte si, jak před dvaceti lety vypadal konflikt v bývalé …

A to není jediný problém. Jak informuje Al Jazeera, mnoho plantáží bylo vytvořeno na územích, která byla původně vesnicemi. V důsledku občanské války muselo v Barmě mnoho lidí opustit své domovy.

Korporace toho využily a na opuštěných polích, často ilegálně, zřizují další a další plantáže. Uprchlíci, kteří nyní míří domů, tak často zjišťují, že se vlastně ani nemají kam vrátit. Nadnárodní společnosti zašly v některých případech tak daleko, že vracející se vesničany žalují.

Když se výše uvedené přidá k devastování ekosystémů, které se v důsledku pěstování palmy olejné děje, nedá se konstatovat nic jiného, že cena za levný palmový olej je opravdu příliš vysoká.

Jak si v komunistickém Sovětském svazu představovali Západ. Je to trapné i legrační
Tajemný muž přezdívaný hrabě Monte Christo a jeho večírek století v Benátkách
Toto byla nejfotografovanější kráska počátku 20. století. Dopadla ale špatně
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější