nahoru

Čína staví megakrálíkárny pro lidi. Do přerostlých „paneláků“ jich nastěhuje miliony

Martin Bartkovský 15. prosince 2016 • 10:00
Čína staví megakrálíkárny pro lidi. Do přerostlých „paneláků“ jich nastěhuje miliony
foto: Wired.com

Velmi ambiciózní čínský projekt se blíží ke svému konci. Až 250 milionů lidí se má přestěhovat do futuristických mrakodrapů. Tyčící se věže uprostřed pusté krajiny se mají stát útočištěm pro lidi z venkovských oblastí. Obrovská monstra, z nichž nejmenší mají čtyřicet pater, zatím ale připomínají město duchů.

Výstavby opuštěných čínských mrakodrapů si všiml francouzský fotograf Aurelien Marechal, který bydlí od roku 2012 v Šanghaji. Poprvé je uviděl při cestě vlakem, a tak mu učarovaly, že se rozhodl pro další dva roky dokumentovat jejich výstavbu a o celém projektu zjišťoval detaily. Jedná se o velmi ambiciózní plán čínské vlády, která se sem chystá nastěhovat lidi z venkovských a málo přístupných oblastí. I když konkrétní datum stěhování ještě nepadlo, úředníci už údajně s venkovany vyjednávají, vypočítávají finanční kompenzace a nabízí futuristické byty výměnou za zemědělská obydlí a pozemky.

Za stěhováním lidí stojí na první pohled bohulibá myšlenka. Komunistická strana chce zemědělcům zajistit lepší přístup ke zdravotní péči, školám a novým pracovním místům. I když to může znít dobře, v minulosti se ukázalo, že podobné experimenty nedopadají v Číně zrovna úspěšně. Jen pro představu, počet lidí, který plánují soudruzi přestěhovat, je stejný jako počet obyvatel Velké Británie, Francie, Itálie a Španělska dohromady!

Podobné stavby vznikají v okolí 15 největších čínských měst. I když se zatím od jejich center nachází poměrně daleko, Číňané dopředu počítají s rozpínavostí svých velkoměst a do budoucna mají obyvatelné mrakodrapy tvořit nová předměstí. Klíčová slova: Čína, stavby, sídlištěDiskuse ke článku