nahoru

Kyperské město duchů: Kdysi si tu užívaly filmové hvězdy, dnes je rájem želv

-bam- 7. dubna 2022 • 09:00
Kyperské město duchů: Kdysi si tu užívaly filmové hvězdy, dnes je rájem želv
foto: Flickr.com

V sedmdesátých letech patřilo ostrovní městečko Famagusta k destinacím, které vyhledávala převážně hollywoodská smetánka – potkat jste tu mohli třeba Brigitte Bardot nebo Elizabeth Taylor. Pokud jste tehdy vyrazili na kyperskou „riviéru“, museli jste něco znamenat. Zámožnými podnikateli a celebritami se to tu doslova jen hemžilo. Všemu učinila přítrž turecká invaze na Kypr. 

Bulvárem Johna F. Kennedyho v lukrativní čtvrti Varosha se prohánějí nablýskané sporťáky, v pětihvězdičkových hotelích odpočívají hvězdy stříbrného plátna - Elizabeth Taylor, Richard Buron, Brigitte Bardot či Raquel Welch a na písečné pláži se povalují bohatí byznysmeni z celého světa. Takhle vypadala kyperská Famagusta počátkem sedmdesátých let. Z původní rybářské vesničky se doslova přes noc stala turistická senzace, kterou si mohli dovolit jen ti nejbohatší.

Další zajímavá místa severního Kypru najdete zde >>>

Konec všemu nastal 20. července 1974. Ten den totiž proběhla vojenská operace s krycím názvem Attila, při které Turci zahájili invazi na Kypr. Čtyřicet tisíc vojáků obsadilo více než třetinu ostrova. V obavě před boji přímo v ulicích Famagusty zmizeli během několika hodin všichni obyvatelé i turisté. Jako lusknutím prstů se z úspěšného letoviska stalo město duchů a do populární čtvrti Varosha se život nevrátil ani po čtyřiceti letech.

Turecká armáda své území oplotila a zakázala vstup komukoli, kdo není původním obyvatelem. Místo tak začalo chátrat a domy od té doby nikdo neopravoval. Čtvrť Varosha nyní připomíná kulisy pro postapokalyptický film, kořeny stromů vrůstají do zdí a z opuštěných pláží se stal ráj pro mořské želvy. Podívejte se na porovnání Famagusty před a po turecké invazi v naší fotogalerii. 

-bam-Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.