nahoru

Kyperské město duchů: Kdysi si tu užívaly filmové hvězdy, dnes je rájem želv

Martin Bartkovský 13. prosince 2016 • 13:40
Kyperské město duchů: Kdysi si tu užívaly filmové hvězdy, dnes je rájem želv
foto: Flickr.com

V sedmdesátých letech patřilo ostrovní městečko Famagusta k destinacím, které vyhledávala převážně hollywoodská smetánka – potkat jste tu mohli třeba Brigitte Bardot nebo Elizabeth Taylor. Pokud jste tehdy vyrazili na kyperskou „riviéru“, museli jste něco znamenat. Zámožnými podnikateli a celebritami se to tu doslova jen hemžilo. Všemu učinila přítrž turecká invaze na Kypr. 

Bulvárem Johna F. Kennedyho v lukrativní čtvrti Varosha se prohánějí nablýskané sporťáky, v pětihvězdičkových hotelích odpočívají hvězdy stříbrného plátna - Elizabeth Taylor, Richard Buron, Brigitte Bardot či Raquel Welch a na písečné pláži se povalují bohatí byznysmeni z celého světa. Takhle vypadala kyperská Famagusta počátkem sedmdesátých let. Z původní rybářské vesničky se doslova přes noc stala turistická senzace, kterou si mohli dovolit jen ti nejbohatší.

Konec všemu nastal 20. července 1974. Ten den totiž proběhla vojenská operace s krycím názvem Attila, při které Turci zahájili invazi na Kypr. Čtyřicet tisíc vojáků obsadilo více než třetinu ostrova. V obavě před boji přímo v ulicích Famagusty zmizeli během několika hodin všichni obyvatelé i turisté. Jako lusknutím prstů se z úspěšného letoviska stalo město duchů a do populární čtvrti Varosha se život nevrátil ani po čtyřiceti letech.

Turecká armáda své území oplotila a zakázala vstup komukoli, kdo není původním obyvatelem. Místo tak začalo chátrat a domy od té doby nikdo neopravoval. Čtvrť Varosha nyní připomíná kulisy pro postapokalyptický film, kořeny stromů vrůstají do zdí a z opuštěných pláží se stal ráj pro mořské želvy. Podívejte se na porovnání Famagusty před a po turecké invazi v naší fotogalerii. 

Diskuse ke článku